zachód słońca

zachód słońca

poniedziałek, 6 lipca 2015

Poniedziałek XIV Tygodnia Zwykłego - bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

    Usuńcie się, bo dziewczynka nie umarła, tylko śpi. A oni wyśmiewali Go. Skoro jednak usunięto tłum, wszedł i ujął ją za rękę, a dziewczynka wstała. Wieść o tym rozeszła się po całej tamtejszej okolicy (Mt 9,24 - 26).

    Szyderstwo. Drwiący śmiech. Może niektórzy pukali się wymownie w czoło. Przecież widzieli, że nie oddycha. Umarła. 

     Realizm w ocenie sytuacji. Człowiek wyklucza możliwość Bożej interwencji. Można zrozumieć sceptycyzm. Wątpliwości są wpisane w drogę wiary. Ale czy trzeba szydzić? W szyderstwie ukrywa się lekceważenie, pogarda dla drugiego człowieka. 

     
  Jezus dokonuje uzdrowienia mimo szyderstwa. Człowiek nie może osłabić zbawczej mocy Pana Boga. Szydercy nie zostali zaproszeni do grona świadków. Mogli tylko zobaczyć, że ta, którą uznali za umarłą, wstała. Tak bardzo się pomylili.

     Jezus na krzyżu również spotka się z szyderstwem. A kiedy pokona własną śmierć, wstając ze snu śmierci, niektórzy zrozumieją, jak bardzo się pomylili. 

1. Czy nie stawiam granic Bożemu działaniu?
2. Czy nie posługuję się wobec bliźnich szyderstwem, drwiną, pogardą?

1 komentarz:

 1. Ad. 2.
  Zbyt wielu katolików szyderstwami obrzuca samych siebie. Dlaczego to czynią...? Nie wiem tego. Oskarżają siebie, wmawiają sobie coś o sobie, czego nie ma, obwiniają się niepotrzebnie, obrażają samych siebie...
  Kochaj siebie! to również płaszczyzna Przykazania Miłości. Kochaj Boga, Kochaj ludzi, Kochaj siebie.
  Pojęcie miłowania samego siebie jest zaniedbywane. Również w kazaniach podczas Mszy świętych. niewielu kaznodziejów porusza ten obszar Miłości...
  P.S.

  OdpowiedzUsuń