Czy się pyszni siekiera wobec drwala? Czy się wynosi piła ponad tracza? Jak gdyby bicz chciał wywijać tym, który go unosi, i jak gdyby pręt chciał podnosić tego, który nie jest z drewna (Iz 10,15).
Słowa wypowiedziane przeciwko władcy Asyrii, który otrzymując niezasłużone bogactwa, próbuje sobie przypisać chwałę i zapomina się w pysze.
To może się zdarzyć w życiu każdego człowieka. Doświadczając dobra, bogactwa, szczególnych łask, możemy ulec bałwochwalstwu i postawić siebie w miejscu przeznaczonym dla Boga.
Pycha rodzi wyniosłość i pogardę wobec innych, często towarzyszy jej gniew i nienawiść. Pycha nie potrafi zauważyć i docenić drugiego człowieka. Dlatego często pomniejsza drugiego, niszczy i szkodzi dobremu imieniu. Zabiera cudze sukcesy, by przypisać je sobie.
Pokora pozwala poznawać własne ograniczenia, a także uszanować innych. Pokora pozwala docenić bliźniego, uznać jego sukcesy, szanuje granice, których nie należy i nie wolno przekraczać.
Żyć w pokorze to pozwolić, aby Bóg odgrywał ważną i centralną rolę w moim życiu. Tylko wówczas może zaistnieć relacja z Bogiem.
1. Czy potrafię się cieszyć z sukcesów innych ludzi?
====
św. Pompiliusz Maria Pirrotti urodził się we Włoszech, w Montecalvo, 20 września 1710 r. Nowicjat pijarski rozpoczął w 1727 r., a w roku następnym złożył uroczyste śluby. W 1734 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez trzynaście lat uczył w szkołach pijarskich, a później oddał się kaznodziejstwu i spowiadaniu. Zmarł 15 lipca 1766 r. Kanonizowany przez papieża Piusa XI 19 marca 1934 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz