Ty jesteś Piotr czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie (Mt 16,18-19).
Być może jednym z pierwszych przedstawień Jezusa był obraz Dobrego Pasterza, który można znaleźć już w katakumbach. Ten, kto kontynuował Jego dzieło kierowania wspólnotą, musiał być dobrym pasterzem na wzór Mistrza, zachowując warunki, które Jezus stawiał wobec pasterza:
* znać owce;
* być poznanym przez owce;
* kochać owce;
* być gotowym dać życie za owce.
Piotr potrafił to odkryć i zrozumieć. W liście, którego autorstwo przypisuje się właśnie Piotrowi, wyraźnie podkreśla cechy dobrego pasterza.
Ewangelia ukazuje nieco inną stronę tej samej Piotrowej posługi - posługę władzy. Moc związywania i rozwiązywania. Moc, która jest dana Piotrowi po wyznaniu wiary w Jezusa, jako Bożego Syna.
Kościół jest zbudowany na wierze, którą Piotr wyznaje - na wierze w Jezusa, Bożego Syna. To właśnie w tym wyznaniu wiary ma swoje źródło moc Piotra. Posługa Piotra łączy sobie miłość do owiec, które rozpoznają w nim dobrego pasterza oraz władzę stanowienia wskazań i uwalniania od tego wszystkiego, co przeszkadza uczniowi Chrystusa wzrastać ku pełni.
Jezus nie przestaje zaskakiwać. Pewnie żaden zarząd wielkiej firmy nie powierzyłby kierownictwa Piotrowi, prostemu rybakowi z Galilei. A Jezus stawia go na czele wspólnoty swojego Kościoła, ponieważ Piotr potrafił uznać własną słabość, potrafił uznać Jezusa za Syna Bożego, bez którego nic nie może uczynić. Zaufał w pełni Jezusowi. To do Piotra Jezus skieruje niezwykłe słowa: Szymonie, Szymonie, oto szatan zażądał, żeby was przesiać ja pszenicę. Ja jednak prosiłem za tobą, żeby twoja wiara się nie zachwiała. I ty, gdy się nawrócisz, zacznij umacniać swoich braci. Piotr potrafił to zrozumieć.
1. Czy w modlitwie indywidualnej pamiętam o Piotrze naszych czasów?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz