zachód słońca

zachód słońca

czwartek, 1 grudnia 2022

Czwartek 1. Tygodnia Adwentu

    Miasto mamy potężne; On jako środek ocalenia sprawił mury i przedmurze. Złóżcie nadzieję w Panu na zawsze, bo Pan jest wiekuistą Skałą! (Iz 26,1,4).

    Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale (Mt 7,21.24).


    W Biblii Babilon i Jerozolima są symbolami zła i dobra, symbolami walki, jaka się toczy pomiędzy dobrem a złem. Nie chodzi o konkretne geograficzne tylko miejsca, ale o duchowy wymiar, na który wskazywali prorocy.

    Duchowa Jerozolima jest miastem silnym, nie do zdobycia, bo jest broniona przez Boga. A Babilon, jako zależny od swoich sił, nawet najbardziej wyrafinowanych i przemyślnych, nie może czuć się bezpieczny. Jerozolima ufa Bogu i Bóg jej nie zawiedzie. Babilon postawił na człowieka, a jego siły się w końcu wyczerpią. 

    To spojrzenie wraca w przypowieści Jezusa. Radzi nam budowanie gmachu naszego życia na skale, na sobie. Inne fundamenty mogą nam zaoferować jedynie złudne bezpieczeństwo piasku. 

    Adwent jest odpowiednim czasem, by zastanowić się nad różnymi prowizorkami naszego życia, na których budujemy nasze rodzinne szczęście, zawodowe sukcesy. Mamy zastanowić się nad autentycznością naszej wiary, naszych postaw, zachowań, nad tym, o czym marzymy i jacy jesteśmy. Dziecko, na którego narodziny się przygotowujemy, jednoznacznie opowiada się za prawdą i życiem, konsekwentnie odrzucając fundament z piasku i puste fasady. 


1. Co jest w moim życiu prowizorką, udawaniem, która nie ma szans w starciu z przeciwnościami?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz