Festus, rzymski urzędnik, zachowuje właściwy urzędowi dystans i relacjonuje sprawę Pawła, dbając o obiektywizm. I być może na samym progu narodzin chrześcijaństwa takie właśnie podejście towarzyszyło władzom rzymskim - nie mieszać się w wewnętrzne religijne spory Żydów, spory, na których się nie znali.
Święty Łukasz, opisując tę sytuację, wykorzystuje samo wydarzenie, by podkreślić niewinność nowej religii wobec praw imperium. Jedynym powodem zatrzymania Pawła w więzieniu było jego odwołanie się do Cezara.
Dzisiejszy świat, nawet jeśli do pewnego stopnia docenia Jezusa, Jego nauczanie i styl życia, to jednak rzadko potrafi uznać Jego boskość i zmartwychwstanie. Nie godzi się na uznanie, że w Jezusie, także dzisiaj, jest moc, by przemienić świat i społeczeństwo.
Dlatego do uczniów należy, tak jak czynił to św. Paweł, dawanie świadectwa wobec świata, wyznawanie prawdy o Jego zmartwychwstaniu, wyznawać przed światem, że Jezus żyje i nadaje sens naszemu istnieniu i działaniom. Jeśli brakuje nam odwagi, by przyznać się do Jezusa Zmartwychwstałego, to co dobrego pozostawi w nas ten czas siedmiu Tygodni Wielkanocy, który przeżywamy?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz