Potem Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego Świątyni. Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu (Ap 11,19a;12,1).
Wtedy Maryja rzekła: «Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy (Łk 1,46-47).
Kościół zdefiniował cztery dogmaty dotyczące Maryi. Trzy pierwsze odnoszą się do Jej istoty, mówią, że jest Matką Boga, że jest Dziewicą i że jest Niepokalana. Staraniem ojców soborów było określenie tego, jaka jest Maryja.
Czwarty dogmat, dotyczącym Wniebowzięcia Maryi, ma charakter czysto duchowy. Nie mówi o tym, Kim jest Maryja, ale określa Jej relację z Bogiem.
Dogmat ten mówi: ogłaszamy, oświadczamy i określamy jako dogmat prawdę przez Boga objawioną, że Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po dopełnieniu życia ziemskiego z ciałem i duszą została wzięta do nieba...".
Została wzięta do nieba. W pełni zjednoczona z Bogiem, przyjęta do chwały. Dla Tej, która była pokorna jak nikt inny, Bóg stał się wszystkim, wypełnił całkowicie Jej serce.
Podobne doświadczenie zjednoczenia z Bogiem mieli mistycy - Bóg w pełni wypełniał ich serce. Wszyscy w swoich opisach mistycznych doświadczeń są w tym zgodni. Bóg wypełnia serca pokornych. Tylko oni czują, ze Bóg wziął ich do siebie. Ale jest znacząca różnica: mistycy mówią o czym niedoskonałym, przemijającym, chwilowym. To chwila zjednoczenia w czasie ziemskiego życia.
Dogmat Wniebowzięcia mówi o zjednoczeniu doskonałym i wiecznym, nieprzemijającym. Ona została przyjęta i znalazła mieszkanie w sercu Boga. Jest pełna Boga, pełna łaski.
Wraz z Maryją jesteśmy zaproszeni do wychwalania, radowania się
i błogosławienia Boga za wielki dar złożony Maryi, jako Matce Kościoła. Zjednoczona z Chrystusem jest Ona dla nas Bramą Niebios. Wychwalamy Maryję słowami litanii i wieloma innymi tytułami, którymi została obdarowana przez ludzi w ciągu wieków. Te tytuły ukazują to wszystko, co Pan Bóg objawił człowiekowi o tajemnicy Maryi, Matki Jezusa i naszej Matki. Ale jednocześnie musimy mieć świadomość, że żaden z tytułów nie ukazuje pełni tajemnicy, najgłębszej rzeczywistości Maryi.
Uroczystość Wniebowzięcia jest zaproszeniem do kontemplacji wielkiego Bożego dzieła, jakim było wybranie i prowadzenie Maryi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz