zachód słońca

zachód słońca

sobota, 24 kwietnia 2021

Sobota 3. Tygodnia Wielkanocy


Wtedy wielu Jego uczniów odeszło od Niego i potem już z Nim nie chodziło. Jezus zatem zapytał Dwunastu: „Czy i wy chcecie odejść?” Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogo pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego (J 6,66-68).


Ewangelia dzisiejsza ukazuje różne reakcje słuchaczy na mowę o Chlebie Życia. Wielu nie potrafi zobaczyć duchowej rzeczywistości, ukrytej tajemnicy, przyjmowanej przez tych, którzy mają wiarę. 

Nie rozumiejąc słów Jezusa, ale przede wszystkim nie mogąc przyjąć tajemnicy w prostocie wiary, wielu odchodzi rozczarowanych, choć usprawiedliwiają swoje stanowisko argumentami rozumowymi. Nie można jednak przeniknąć tajemnicy Boga ludzkim umysłem, trzeba wyciszyć swój racjonalizm. Działania Ojca można doświadczyć tylko po odsunięciu nieprzejrzystej zasłony, jaką stanowi nasz umysł. 

Dziś bardzo wielu, którzy mówią o braku czy utracie wiary, odwołuje się właśnie do argumentów rozumu, przeciwstawiając go wierze. Wiara musi być rozumna, ale jednocześnie człowiek musi uznać, że rozum ma swoje ograniczenia, a to dla współczesnego człowieka jest trudne. 

Ci, którzy słuchają słów Jezusa z otwartością, bez rozumowych uprzedzeń, w prostocie wiary, mogą wyznać wraz z Piotrem: Ty masz słowa życia wiecznego!

I nic się nie zmieniło od tamtego czasu. Kiedy podchodzimy i słuchamy Jezusa z prostotą, potrafimy dostrzec bogactwo treści Jego nauczania i idziemy za Nim, karmiąc się Chlebem, który daje życie.

1. Czy potrafię zauważyć ograniczenia własnego rozumu?

1 komentarz:

  1. Wiara. Jan dzisiaj mówi: Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą...Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca. Myślę, nie wiem czy słusznie, że nie da się wiary wypracować rozumem. Jest łaską. Jeśli tak jest, to muszę nieustannie o nią prosić i za nią dziękować, bo sądząc bo liczbie odchodzących osób z kościoła, wiara nie jest dana raz na zawsze. Myślę, że doświadczenie obecności Boga w Eucharystii, pozwala mi w chwilach kryzysu, zwątpeiń wrócić secem do tego przeżycia, doświadczenia. Zastanawiam, się jaką rolę możemy odegrać w przekazywaniu wiary, jeśli i tak człowiek musi otrzymać od Ojca.

    OdpowiedzUsuń