zachód słońca

zachód słońca

sobota, 26 czerwca 2021

Sobota 12. Tygodnia Zwykłego


    Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» - Odpowiedział im: «W tym oto namiocie» (Rdz 18,2-3.9). 

    «Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi». Rzekł mu Jezus: «Przyjdę i uzdrowię go». Lecz setnik odpowiedział: «Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie (Mt 8,6-8).


    Bóg przychodzi do Abrahama i Sary. Wydarzenie pod dębami Mamre ukazuje dwie różne postawy wobec Boga. Abraham, jako człowiek kontemplacji i zawierzenia, wie jak rozpoznać Pana w niespodziewanych gościach, pragnie Go przyjąć. 

    Jego postawa jest otwarta, pełna gotowości, by usłużyć, by nie uchybić gościnności. Wychodzi na spotkanie, wita.

    Sara pozostaje w namiocie, zamknięta pośród swoich spraw i rzeczy. Nawet nie wychodzi, by przywitać gości. Robi to, o co prosi Abraham, ale jej serce jest zamknięte - nie potrafi zobaczyć w gościach Boga, nie potrafi Go rozpoznać. 

    Bóg przychodzi do obojga w tych samych okolicznościach codziennego życia.

    Bóg podobnie postępuje wobec nas, poszukuje nas i przychodzi, ale czasem nie potrafimy Go zobaczyć i rozpoznać., innym razem jesteśmy bardziej wrażliwi i potrafimy dostrzec Jego obecność. To nasza postawa wobec łaski otwiera nasze oczy i pozwala widzieć Boga, który przychodzi, czy to w przyjacielu, czy w kimś nieznanym, czasem w miłosiernym geście kogoś, a także w czasie modlitwy. 

    Bóg jest obecny w naszym życiu, Musimy jednak otworzyć nasz namiot, wyjść na spotkanie i przyjąć Go. Tak zdobywa się miłość. Dzisiejsze słowo przychodzi, aby mi powiedzieć, że miłość w nas jest możliwa. Naszym pierwszym zadaniem jest pozwolić się kochać i pozwolić się odnaleźć.

    Wyjść z naszego namiotu egoizmu, lęków i zwątpień, być czujnym, otwartym na Boga, który przychodzi. 

    Setnik jest pełen pokory, potrafi uznać własną niegodność, podchodzi  z zaufaniem do Jezusa. Jego serce jest wrażliwe, pełne miłości - nie prosi dla siebie, ale dla swojego sługi. 

    Wczoraj czytaliśmy o uzdrowieniu trędowatego. Dziś kolejne uzdrowienia. To zaprasza nas do spojrzenia na nasze życie. Po ciężkim roku braku zaufania, otwartości, różnych lęków i niepewności, izolacji i zamknięcia, warto zobaczyć, co nam dolega, jakie są nasze zranienia i potrzeby. Zaufanie wobec Boga, otwartość na łaskę stanie się źródłem uzdrowienia. Bóg przychodzi, aby uzdrawiać. 


1. Która postawa jest mi bliższa - otwartości Abrahama czy zamkniętej w namiocie Sary?

    

1 komentarz:

 1. 1. Dużą sympatię rodzi we nie Sara. Nie wiem do końca czemu, może to solidarność kobieca. Przysłuchuje się ona rozmowie męża z gośćmi (z namiotu), nie jest obojętna na to co się dzieje, ale nie bierze w tym aktywnego udziału. W myślach obśmiewa zapowiedzi, że będzie matką. A gdy jej sekretne myśli zostają obnażone, to się zapiera. Może dlatego mamy Ojca wiary, czyli Abrahama, a nie np. małżeństwo wiary, albo matkę wiary. :)
  Nie jest mi to obce. Czasami, dopadają mnie zwątpienia, różne myśli, pobożne i niepobożne. Dobrze jest jeśli ujrzą światło. Zdarza się wówczas, że mój pomysł, albo myśl są błędne, czasami światło z zewnątrz ( przyjaciółka/ przyjaciel/ mąż/spowiednik..) dodaje odwagi, czasami zupełnego zwrotu akcji, w chwili zwątpienia – wytrwałości i wiary; a czasami obnażenia moich słabości.
  2. Bardzo mnie urzekła postawa Abrahama i Setnika, oboje przepełnieni pokorą.
  Od godzin rannych, od czasu poznania dzisiejszego słowa towarzyszy mi w sercu pieśń:
  Panie nie jestem godzien abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo i uzdrów duszę moją.

  OdpowiedzUsuń