zachód słońca

zachód słońca

niedziela, 27 czerwca 2021

XIII Niedziela Zwykła

Wielki tłum szedł za Nim i zewsząd na Niego napierał. Pewna kobieta… weszła z tyłu między tłum i dotknęła się Jego płaszcza. A Jezus… obrócił się w tłumie i zapytał: „Kto dotknął mojego płaszcza?” (Mk 5,24nn).


Wielki tłum. Wszyscy napierali. Zaciekawieni, chcący wychwycić jakieś słowo, idą za Nim, bo rośnie Jego sława, bo tak wiele o Nim mówią, bo wszyscy idą… Dużo ludzi. A pośród nich ona jedna, pragnąca uzdrowienia, pragnąca tylko dotknąć się Jego płaszcza. 

Każdego dnia spotykam wielu ludzi. Niektórych tylko poprzez fakt, że są obecni w kościele, innych na ulicy czy w parku, ktoś poda rękę, uśmiechnie się, przywita, wypowie jakieś słowo. Spotykam wielu ludzi każdego dnia, ale nie dochodzi do prawdziwego spotkania. 

    I to samo dzieje się tutaj – na Eucharystii: spotykamy się w Jego imię, śpiewamy, odpowiadamy na mszalne formuły, wykonujemy gesty, słyszymy Jego słowo, nawet przyjmujemy Go w Eucharystii, ale nie dochodzi do spotkania, prawdziwego spotkania. Gdzieś rozmijamy się po drodze. Nic lub prawie nic w nas się nie zmienia.

     W tym ewangelicznym tłumie, wśród tak wielu, którzy Go otaczali, patrzyli na Niego i podziwiali, ściskali i napierali na Niego, tak naprawdę tylko jedna osoba rzeczywiście spotkała Jezusa. Tylko ta kobieta.

Kto się mnie dotknął? Jezus naciskany przez ludzi szuka dotyku innego – dotyku szczerego, dyskretnego, dotyku pełnego bólu, smutku, niezrozumienia i odrzucenia.

    Jezus szuka osoby, szuka twarzy pośród tłumu, tej jednej, twarzy, z którą można nawiązać dialog. Chce tej kobiecie przywrócić poczucie własnej wartości, godności, a nie tylko zdrowie. 

    Wciąż się ukrywała, wstydziła, zalękniona i przerażona. Bała się, że i tym razem zostanie skarcona za naruszenie praw. A znalazła czułość, zrozumienie, szacunek, została przyjęta.

1. Czy moje spotkania służą dobru - mojemu i innych?

2 komentarze:

 1. 1.Bardzo mnie poruszyło rozważanie o spotkaniu, o prawdziwym spotkaniu. Zrodziło we mnie pragnienie doświadczenia takiego spotkania z Jezusem, z drugim człowiekiem, a szczególnie może to dziwnie zabrzmi z mężem. Myślę, że można żyć że sobą wiele lat pod jednym dachem i wcale się nie spotkać. 2. Bliska jest mi w dzisiejszych czytaniach osoba ojca, który przychodzi do Jezusa prosząc o ratunek dla swojej córki. Może dlatego, że parę lat temu i ja doświadczyłam takiego spotkania, gdy czułam się bezradna wobec choroby córki. Z perspektywy widzę, że jej choroba stała się przyczyną uzdrawiania mojego i mojej rodziny. Czy gdyby nie umierająca corka to przełożony synagogi udałby się spotkać z Jezusem? Można by rzec: błogosławiona choroba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Czy gdyby nie umierająca córka doszłoby do spotkania przełożonego synagogi z Jezusem? A spotkania? Faktycznie każde jest potencjalnym miejscem i czasem na doświadczenie miłości, tylko dlaczego dotychczas tak na nie nie patrzyłam?
   Dziękuję za ten komentarz. Ma dla mnie znaczenie, jest światłem w ciemności.

   Usuń