zachód słońca

zachód słońca

czwartek, 15 sierpnia 2024

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wtedy Maryja rzekła: „Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny (Łk 1,46-49a).


Kim jest Ta promienna jak słońce, odziana w blask, z księżycem u stóp, niebem wokół i aniołami śpiewającymi Jej miłość... Kim jest ta Kobieta, którą Bóg chciał mieć w tak szczególny sposób i którą chciał trzymać tak blisko siebie, na zawsze w swoim towarzystwie?

Znamy wiele Jej tytułów i wizerunków:

- pokorna, cicha, cierpiąca;

- idąca do Betlejem, a potem do Egiptu u boku swego męża Józefa;

- rozmodlona i zanurzona w ciszy, która zachowuje wszystko w swoim niepokalanym sercu;

- Matka Jezusa, niewiasta cudów i objawień, przychodząca do dzieci i pastuszków;

- Matka Kościoła…

Za każdym z tych tytułów i wyobrażeń kryje się twarz, profil, sposób rozumienia kobiety i jej obecności w społeczeństwie i w Kościele. 

    Wiele osób było przekonanych, że papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu jako odpowiedź na okropności II wojny światowej, kiedy to wiele ciał zostało zbezczeszczonych.

     Możemy powiedzieć, że jest to święto, które godnie traktuje ciało i duszę, to znaczy całą osobę, ponieważ jest to dar dany przez Boga, o który należy się troszczyć. 

     Maryja, wzięta z ciałem i duszą do nieba, wskazuje nam drogę, która doprowadziła Ją do chwały, a którą jest nic innego jak droga Jej Syna... zaangażowanie daru miłości. Ona, pierwsza uczennica, zachęca nas i prowadzi.


Czy odnoszę się z szacunkiem do własnego ciała, które przeznaczone jest do zmartwychwstania? Czy dbam o czystość duszy?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz