zachód słońca

zachód słońca

środa, 13 listopada 2024

Środa 32. Tygodnia Zwykłego, wsp. świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna

    Niegdyś bowiem i my byliśmy nierozumni, oporni, błądzący, służyliśmy różnym żądzom i rozkoszom, żyjąc w złości i zawiści, godni obrzydzenia, pełni nienawiści jedni ku drugim (Tt 3,3).


    Paweł mówi przypomina, co ma wyróżniać uczniów Jezusa, dotykając tego, jakimi byli ludźmi przed dotknięciem i doświadczeniem Bożego Miłosierdzia. Życie poza Bogiem jest życiem nierozumnym, w którym człowiekiem miotają różnego rodzaje instynkty i żądze, wyrażające się złością, zawiścią, nienawiścią.

    Kiedy jednak popatrzymy, jak dzisiaj wielu traktuje siebie nawzajem, mimo tego, że nazywają się wierzącymi, możemy zrozumieć, że wciąż daleko nam do życia Ewangelią. 

    Spolaryzowane, agresywne społeczeństwo, nie potrzeba wiele, by uruchomić negatywne emocje, fizyczne i psychiczne nękanie obecne od najmłodszych lat; grupy młodych ludzi, którzy potrafią organizować się w sieci, aby dać upust swojej frustracji i agresji, z byle powodu - wystarczy przynależność do fanów innego klubu sportowego...

    W agresywnym społeczeństwie wspierana jest nienawiść, brakuje dialogu i rozmowy. Ciągłe porównywanie się, które wypływa z zazdrości, i którego skutkiem staje się rywalizacja i patrzenie na drugiego jako przeciwnika. 

    Jeszcze wiele musimy zrobić, by zmienić nasze patrzenie na drugiego człowieka, by budować, a nie dzielić, by rozmawiać, a nie się zwalczać. 

    

1 komentarz:

  1. "Jeszcze wiele musimy zrobić, by zmienić nasze patrzenie na drugiego człowieka, by budować, a nie dzielić, by rozmawiać, a nie się zwalczać. " Jeszcze wiele muszę zrobić, by zmienić moje patrzenie na drugiego człowieka, by budować, a nie dzielić, by rozmawiać, a nie zwalczać. Wiele...
    Dziękuję ojcze Edwardzie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń