zachód słońca

zachód słońca

środa, 20 maja 2020

Środa VI Tygodnia Wielkanocy

   «Mężowie ateńscy - przemówił Paweł stanąwszy w środku Areopagu widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni. Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem: "Nieznanemu Bogu". Gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: «Posłuchamy cię o tym innym razem» (Dz 17,22-23.32).

   Paweł staje pośród świata, który był obcy Żydowi - świata politeizmu. Ale także w tym świecie, który oddawał cześć różnym bóstwom, Paweł szuka dobra. Pośród wielkiego katalogu bóstw ateńskich znajduje ślad Tego, którego nie znają, ale któremu oddają cześć. 

   Ukazuje uniwersalność przesłania Jezusa, które obejmuje wszystkich ludzi. Przez Jezusa każdy człowiek, czy to Żyd, czy Grek, mogą osiągnąć zbawienie. 

   Kiedy jednak zaczyna mówić o zmartwychwstaniu, ponosi spektakularną klęskę. Drwina i odejście słuchaczy były tego wymownym znakiem. 

    Możemy dziwić się Grekom, że nie chcieli, w przeciwieństwie do innych grup pogańskich słuchać przesłania. Ale kiedy głębiej spojrzymy w siebie, możemy zobaczyć jak bardzo jesteśmy im podobni...

    Współczesne społeczeństwo rozszerzyło znacząco katalog "bogów i idoli, zabobonów i kultów". 

   Mamy tendencje do wznoszenia ołtarzy i stawiania na piedestałach różnych idoli i sław. A jednocześnie łatwo przychodzi nam wyprzeć się Tego jednego, Jezusa, odrzucić Go i wykreślić z życia społecznego. 

   A On, Zmartwychwstały, przechodzi przez nasze życie ze swoim przesłaniem pokoju i przebaczenia, stara się nas odnaleźć, kiedy odczuwamy naszą kruchość i lęk. 

   Pośród wielu bóstw i idoli, sław i gwiazdeczek, On wciąż pozostaje Bogiem nieznanym, z którego tak łatwo przychodzi nam drwić, od którego odwracamy się plecami. Jak mówił św. Franciszek - Miłość jest niekochana...

1. Jakim "bóstwom" w moim życiu wzniosłem ołtarzyki?

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz