Jezus pozwala sobie na pewną ironię, odnosząc się do Nikodema, nauczyciela Izraela, który nie wie, jak można powtórnie się narodzić.
Wykształcenie, zdobyta wiedza czy erudycja nie jest mądrością, która potrafi rozpoznać to, co naprawdę jest prawdziwe. Obok ludzkiej wiedzy, bardzo szerokiej i pragmatycznej istnieje inny sposób poznawania, charakteryzujący się bezpośrednim smakowaniem tego, co rzeczywiste, który pozwala nam powiedzieć wiemy. Wobec książkowej i uniwersyteckiej wiedzy zachwyca często mądrość prostego człowieka, który poznaje poprzez smakowanie życia. Wiedza jest wynikiem ludzkiego myślenia, mądrość wypływa z bezpośredniego doświadczenia tego, kim jesteśmy.
Umysł pretenduje do przyznania statusu nieomylności i pewności temu, co potrafi poznać, ale wobec pewnych pytań i wątpliwości pozostaje bezsilny. Często zderza się z tą prostą mądrością, która przewyższa wszystko, co jesteśmy w stanie pomyśleć czy zdobyć za jego pośrednictwem.
Mądrość wypływająca z wiary jest zaproszeniem na drogę, która nie jest znana, wymaga zaufania, aby człowiek mógł rozsmakować się doświadczeniem życia, zdobywać i mówić wiem. Droga jest odkrywana powoli przed tym, który idzie z ufnością, poddany Temu, który wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz skąd przychodzi i dokąd podąża.
Te dwie rzeczywistości - ludzkie poznanie i Boża mądrość - mogą doskonale współistnieć i być bogactwem człowieka. Dojrzały człowiek, który rodzi się na nowo, poddając się Duchowi i pozwalając się prowadzić, nauczyciel, który potrafi uznać, że nie wszystko wie, by ponownie stawać się uczniem w szkole Ducha Świętego.
1. Czy mam doświadczenie ponownych narodzin?
Moje narodziny dokonały się w Medjugorie. Niby zawsze byłam wierząca ale tam Matka Boża dała mi poznać inne spojrzenie na wiarę i na Jezusa. Dzisiaj jak patrzę na wcześniejsze lata widzę jak bardzo byłam daleko od Boga.
OdpowiedzUsuń