zachód słońca

zachód słońca

sobota, 20 sierpnia 2022

Sobota 20. Tygodnia Zwykłego

    Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią (Mt 23,2-3).


    Jezus jest bardzo wrażliwy na prawdę, tak wrażliwy, że On jest Prawdą. Domaga się autentyczności. Dziś odsłania prawdę o uczonych i faryzeuszach, używając bardzo mocnych sformułowań; mocnych, ale prawdziwych.

    Uważają się za lepszych od innych, za czystych. Stanowią pewną ekskluzywną grupę. Lubują się w pierwszych miejscach, pięknych szatach i pokłonach na ich cześć. Cenią sobie tytuły. Uważają, że mają mandat do nauczania. 

    Ta postawa jest sprzeczna z tym, co głosi Jezus. Wszyscy ludzie mają tę samą godność: dla siebie jesteśmy braćmi i siostrami, przed Bogiem - dziećmi. 

    Po lekturze tej Ewangelii można łatwo ulec pokusie, by określić dzisiejszych nauczycieli ludu. Musimy jednak uznać, że te słowa Jezusa dzisiaj skierowane są do każdego z nas. Lubimy dawać innym dobre rady, oceniać i często uważamy się za lepszych od innych. Trzeba postawić sobie pytania do rachunku sumienia o naszą wyniosłość wobec innych, gardzenie innymi, łatwe ferowanie wyroków. Zapominamy, że wszyscy jesteśmy Bożymi dziećmi, że mamy tego samego Ojca, że miłość powinna być fundamentem naszych postaw. 


1. Które z moich zachowań wobec innych ludzi może mnie stawiać w rzędzie faryzeuszy i uczonych w Piśmie?

2 komentarze:

  1. Dzisjaj modne jest alibi dla tych co odchodzą z Kościoła, że to przez zachowania księży, przez to co dzieje w kościele itp. Pomijam szeroki aspekt powodów odejścia wielu młodych i nie młodych, a zostaję przy słowach Jezusa, bardzo wyraznych: czyńcie i zachowujcie wszystko co wam polecą. Jezus jakby wiedział, że nie powołał do swojej owczarni samych świętości. Nie mówi aby ich naśladować, mówi wyraźnie aby słuchać. Dziękuję Ci Jezu za każdego kapłana, który głoszonym słowem przybliża mnie do Ciebie, dziękuję za o. Edwarda, za Okruchy i proszę Jezu otwórz moje uszy.

    OdpowiedzUsuń