zachód słońca

zachód słońca

sobota, 28 marca 2020

Sobota IV Tygodnia Wielkiego Postu

   Pan mnie pouczył i dowiedziałem się; wtedy przejrzałem ich postępki (Jr 11,18).

   Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: «Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw przesłucha, i zbada, co czyni?» Odpowiedzieli mu: «Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj, zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei» (J 7,50 -52).

   Jezus wzbudza emocje. Od podziwu po ślepą nienawiść.  Od uznania po odrzucenie. Dla jednych Prorok, dla innych Mesjasz, dla jeszcze innych przeklęty.

   Kiedy Prawda stoi w centrum ich uwagi, oni kurczowo trzymają się swoich racji. Nie słyszą głosu i argumentów, zamykają oczy na znaki. Prawda nie ma znaczenia, kiedy z uporem trzeba bronić swojego zdania. Prawdę można poświęcić.

   Nikodem zachował zdrowy rozsądek. On jeden przychodził rozmawiać, dowiedzieć się czegoś i z pewnością przemyślał słowa, które usłyszał od Jezusa nocą.  Szukał prawdy. Próbuje ostudzić emocje i zachęca do obiektywnego patrzenia. Celem jest Prawda, nie racje poszczególnych stron. 

   Jego głos rozsądku wybrzmiał w sali Sanhedrynu, ale nie skłonił do opamiętania. Zresztą, cóż mógł wiedzieć on, Nikodem, kiedy pochodził z Galilei... 

1. Czy potrafię szukać prawdy, czy widzę tylko swoje racje?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz