zachód słońca

zachód słońca

piątek, 1 października 2021

Piątek 26. Tygodnia Zwykłego - wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

    Panu, Bogu naszemu, należna jest sprawiedliwość, nam zaś zawstydzenie oblicza... nie wierzyliśmy Jemu, nie byliśmy posłuszni głosowi Pana, Boga naszego, by pójść za przykazaniami Jego, które nam dał (Ba 1,15.18).

Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły, siedząc w worze pokutnym i w popiele (Łk 10,13).


    Główny grzech człowieka wobec miłości Boga - nie byliśmy posłuszni, nie wierzyliśmy Jemu. Człowiek dał się uwieść i zwątpił w miłość Boga. Ciężar wstydu lub poczucie winy przytłacza i wywołuje rumieniec na twarzy. 

    Kiedy uznajemy Bożą sprawiedliwość, odzyskujemy wolność. Samo wyznanie prawdy o grzechu jest wyrazem wolności. I wtedy mogę doświadczyć dotknięcia Bożego miłosierdzia. 

    Czasami człowiek tkwi w lęku, zakotwiczony w poczuciu winy i zapomina, że Bóg jest Bogiem przebaczenia. 

    Korozain, Betsaida, Kafarnaum. Miasta cudów, które nie potrafiły usłyszeć i zobaczyć. 

    Istnieją arogancie, zatwardziałe serca, które nie chcą otworzyć się na Boże przebaczenie. 

    Są ludzie, którzy otrzymują wiele i są niewdzięczni wobec ludzi i wobec Boga. Widzą swoje potrzeby, mają swoje oczekiwania i uważają, że im się należy. A wówczas nie da się zobaczyć miłości. 


    1. Czy sakrament pokuty jest dla mnie sakramentem wyzwolenia?

1 komentarz:

  1. Kiedy dopadają mnie chwile zniechęcenia, zamykania się na drugiego człowieka, braku cierpliwości i uczucia złości, w których mam ochotę, spakować swoje zabawki, zabrać walizkę i cześć, wówczas ratunkiem moim jest spotkanie z Bożym miłosierdziem w Sakramencie Pojednania. Nie pamiętam bym się kiedyś zawiodła na łasce Bożej jakiej tam doświadczam. Mam swoich ulubionych kapłanów, u których korzystam z sakramentu, ale nie zawsze to się udaje i wiem, że nie jest najważniejsze to co nam kapłan powie (choć ważne i wielokrotnie mnie to bardzo pomogło), ale łaska Boża , która tam się na mnie wylewa, dzięki której mogę rozpakować moją walizkę i podjąć codzienność na nowo.

    OdpowiedzUsuń