zachód słońca

zachód słońca

sobota, 18 grudnia 2021

Sobota 3. Tygodnia Adwentu

    Za jego dni Juda dostąpi zbawienia, a Izrael będzie mieszkał bezpiecznie. To zaś będzie imię, którym go będą nazywać: "Pan naszą sprawiedliwością" (Jr 23,6).

    Józef, jej mąż, ponieważ był sprawiedliwy i chciał jej oszczędzić niesławy, postanowił skrycie ją oddalić. Gdy już to obmyślił, anioł Pana ukazał mu się we śnie i powiedział: "Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć Maryi (Mt 1,19-20).


    Bóg, który jest Sprawiedliwy wybiera Józefa sprawiedliwego, aby pod jego opieką wzrastał Ten, który nosi imię: "Pan naszą sprawiedliwością".

    Chociaż święty Mateusz podkreśla tę jedną cechę Józefa i w ten sposób definiuje go na zawsze jako osobę, to widać w tych niewielu słowach coś jeszcze - Józef jest zakochany miłością czystą, która zawsze szuka dobra osoby, którą się kocha. Wobec rzeczywistości, której nie rozumie, która stawiała go w uprzywilejowanej sytuacji i pozwalała oskarżyć Maryję. A on, chociaż z pewnością cierpi, myśli o tym, co zrobić, by oszczędzić Jej niesławy. To potrafi tylko miłość. 

    Miłość pozwala mu również pokonać własne rozczarowanie, może utratę męskiej dumy i przyjąć Maryję, objąć opieką Ją i Tego, który się narodzi. 


1. Czy staram się szukać zawsze dobra drugiej osoby?

1 komentarz:

  1. Dla mnie również bohaterem dzisiejszej ewangelii jest Józef. To za sprawą roku św. Józefa, w którym Go poznałam. Czytając ten fragment Ewangelii we wcześniejszych latach będąc skupiona na cudownym poczęciu przez Ducha św. , Józefa prawie nie zauważałam.
    Bardzo mnie ujęło w komentarzu ojca pokazanie miłości Józefa poszukującego dobra Maryi.
    Zatrzymałam się w Ewangelii przy słowie: SKRYCIE czy w innym tłumaczeniu POTAJEMNIE. Zapewne dlatego, że tak wielu sprawom nie potrzebnie nadajemy rozgłos, czy wśród najbliższych w rodzinie, czy pracy, czy w wymiarze społecznym. A o rozgłos dzisiaj przy takiej prędkości i zasięgu przekazu nie trudno. Często niepotrzebny rozgłos, prowadzi do odrzucenia, a nawet linczu. Czasami niewinna informacja sprawia, że daną osobę czy sytuację podaję ocenie i przylepiam etykietkę.

    OdpowiedzUsuń