zachód słońca

zachód słońca

sobota, 5 sierpnia 2023

Sobota 17. Tygodnia Zwykłego

    Kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła córka Herodiady wobec gości i spodobała się Herodowi. Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. A ona przedtem już podmówiona przez swą matkę: «Daj mi - rzekła - tu na misie głowę Jana Chrzciciela!» Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać (Mt 14,6-9).


    Po tygodniu słuchania o Królestwie Bożym zderzamy się w Ewangelii z królestwem frywolności, które odrzuca wszelkie zasady etyczne. Królestwo, w którym Herod bierze na swoją partnerkę żonę swego brata - kobietę, która stara się usunąć Jana Chrzciciela ze swojej drogi. A we wszystko zostaje jeszcze wmieszana jej córka, która zgadza się pośredniczyć w planie zemsty swojej matki. I wreszcie sam król Herod, który bardziej dba o to, co powiedzą inni, zaproszeni goście, niż o sprawiedliwość. 

    W naszym świecie jest wiele przyzwolenia na taką frywolność i życie bez zasad, z dnia na dzień, bo jakoś to będzie...Wystarczy posłuchać, pooglądać się w około, by zobaczyć.

    Na szczęście jest w naszym świecie wiele nasion Królestwa Bożego. Co zdaje się mieć większą wagę? 

    Do nas nie należy jednak osądzanie. Jesteśmy wezwani do życia ze świadomością, że tak właśnie jest, zdawanie sobie sprawy z tego, co się wokół nas dzieje, odkrywanie i pielęgnowanie w sobie ziaren Życia, by mogły wydawać plon...


Na ile staram się żyć inaczej od wzorca, który proponuje świat?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz