zachód słońca

zachód słońca

czwartek, 28 maja 2015

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

       W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowano Paschę, Jezus, gdy jedli wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: "Bierzcie, to jest Ciało moje". Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: "To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana" (Mk 14,22 - 24)

    Jezus - Kapłan. Składa ofiarę  odkupienia człowieka. Ofiarę niezwykłą, bo On Kapłan jest jednocześnie Ofiarą za zbawienie świata. 

    Czy siedzący przy stole rozumieli, co się dzieje?
Dostrzegali z całą pewnością, że to jest inna wieczerza, niż tak, która dotąd była ich udziałem w czasie corocznych obchodów Paschy. Była inna i przez to niezwykła. Ale czy rozumieli? Dotykali podanego chleba, który nazwał Ciałem, smakowali wino, które nazwał Krwią. Wychowani w Starym Przymierzu zostają włączeni w Nowe. Gesty paschalnej wieczerzy nabiorą znaczenia i sensu w Wielki Piątek. Później ten gest łamanego chleba stanie się dla nich znakiem identyfikującym Mistrza.

    Uczestniczę w Eucharystii. Widzę chleb i wino. Przystępując do stołu Eucharystii na słowa kapłana "Ciało Chrystusa" odpowiadam "Amen". Ale czy jestem w stanie zrozumieć, co to znaczy?

1. Czy wierzę w obecność Jezusa w Eucharystii?
2. Czym jest dla mnie Eucharystia?

1 komentarz:

  1. Ad. 2. Zanurzeniem się w Chrystusa Życiodajne Źródło. Zatopieniem się w Jego Miłość. Smak podczas Komunii Św. jest smakiem Miłości. Ona otula, rozgrzewa, napełnia mocą i światłem. Rozkosz dla ducha, serca i ciała. Bóg żyje se mnie. Dosłownie. Jest obecny w każdej cząstce mnie. Eucharystia - źródło i szczyt życia duchowego chrześcijanina. Czy można myśleć o Niebie wykluczywszy Eucharystie? To nie jest juz
    chrześcijaństwo.

    Ad 1. Tak. Gdybyśmy zdawali sobie sprawę z tego, co się dzieje podczas Eucharystii... nie bylibyśmy godni wejść weń nawet na kolanach... To jest niezwykły czas, duchowa eksplozja... To cud. Bo możemy patrzeć na Boga.

    P.S.

    OdpowiedzUsuń