zachód słońca

zachód słońca

czwartek, 25 lutego 2021

Czwartek I Tygodnia Wielkiego Postu

    Panie mój, nasz Królu, Ty jesteś jedyny. Pośpiesz na ratunek mnie, samotnej i poza Tobą niemającej nikogo pomocnego, bo grożące mi niebezpieczeństwo już jest w zasięgu ręki (Est 4,17l).

    Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; pukajcie, a zostanie wam otworzone. Ojciec wasz, który jest w niebie, da to co dobre, proszącym Go (Mt 7,7.12b).


    Proście, a będzie wam dane. Aby jednak prosić, trzeba uświadomić sobie własne ubóstwo, niewystarczalność, słabość. Rozpoznać własne ubóstwo duchowe i materialne. Wtedy z ufnością woła się do Tego, o którym można powiedzieć Ty jesteś jedyny. 

    Szukajcie, a znajdziecie. Ten, kto nie wie, że stracił czy zgubił, nie szuka. A każdy z nas stracił i traci wiele, każdego właściwie dnia. Czasem tego nie zauważamy - straconych chwil, możliwości dobra, drobnych gestów życzliwości. Tracimy łaskę, spokój, radość, nerwy; nasi znajomi odchodzą po cichu i nawet nie zauważamy, że już od miesiąca, roku a czasem i dłużej nie zamieniliśmy nawet słowa. Rozglądamy się za nimi, kiedy doświadczamy ich braku.

    Pukajcie, a zostanie wam otworzone. Puka, dzwoni, czasem nawet dobija się natarczywie do drzwi ten, kto chce być przyjęty. Czasem, by coś załatwić. Dobijamy się, traktujemy drzwi jak przeszkodę, kiedy chcemy być z osobą, którą kochamy. Wtedy możemy powiedzieć: ty jesteś jedyny czy jedyna.  Często brakuje nam tego zaangażowania w odniesieniu do Boga, o którym mówimy - Ty jesteś jedyny...

    Warto wsłuchać się w całą modlitwę królowej Estery. Liturgia zawiera tylko krótki urywek jej wołania. Zobaczyć jest doświadczenie ubóstwa, straty i pewną natarczywość wołania ku Bogu. Ona rzeczywiście sercem wołała Ty jesteś jedyny!

    Estera potrafiła nawet w nieszczęściu swojego narodu, jego niewoli i upokorzeniu, zobaczyć Boga, który się troszczy. Ojciec da to co dobre, chociaż czasem smak może wydawać się gorzki. Nie zawsze jest łatwo zaakceptować Boże wyroki. A co dopiero odkryć w nich dobro!

    Boże, Ty jesteś jedyny! Jesteś skałą, bo mogę się na Tobie oprzeć, jesteś obłokiem, ponieważ mnie osłaniasz, a czasem jesteś złotem, bo sporo mnie kosztujesz, ale to nic, bo jesteś sercem i dajesz mi życie. Ty jesteś jedyny!


1. Czy potrafię prosić z ufnością, szukać z wytrwałością, dobijać się z natarczywością w relacji do Boga?

6 komentarzy:

 1. Ty jesteś jedyny, Panie! Pragnę i od Ciebie otrzymuję. Szukam i z Tobą znajduję. Dobijam się, a Ty otwierasz...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zabrakło mi "kołatania" 😉, mam sentyment do tego słowa. 🤗

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kołatki wyszły z użycia, chociaż serce czasem kołacze

   Usuń
 3. Czy potrafię prosić to to samo czy potrafię być pokorny. Prosić to umieć się uniżyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy potrafię prosić to to samo co być pokorny.j Potrafić się uniży.

  OdpowiedzUsuń