zachód słońca

zachód słońca

piątek, 20 maja 2022

Piątek 5. Tygodnia Wielkanocy

    Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał (J 15,14.16).


    Słuchamy słów pożegnania Jezusa i Jego ostatnich zaleceń. Trwać w Nim, w Jego miłości i zachowywać Jego przykazania.

    W Biblii poznajemy wiele atrybutów Boga: wszechmocny, sprawiedliwy, święty, doskonały. Ale tym, co porusza serce, jest Jego dobroć i miłość. Bóg jest miłością. Uosobieniem tej dobroci i miłości Boga jest Jezus. Wszystko co robi i mówi, ma na celu przekonanie nas o tej prawdzie i jej konsekwencjach dla nas. 

    Jezus, żegnając się z uczniami, nie wymaga od nich ofiar, pokuty, postu czy innych umartwień. Prosi o miłość, ponieważ Jego Ojciec jest miłością. Jezus chce, aby ci, którzy Go naśladują, wyróżniali się miłością. Nie musimy niczego wymyślać. Musimy urzeczywistniać miłość, którą Jezus okazywał swoimi słowami, gestami, całym sobą. 

    Wy jesteście przyjaciółmi moimi... Ja was wybrałem... Któż z nas nie bronił kiedyś własnej autonomii i wolności, mówiąc podobnie, podkreślając prawo do wyboru przyjaciół. 

    Jezus wybiera nas, ponieważ przyjaźń jest najprawdziwszym wyrazem miłości. Ale przyjaźń opiera się na fundamencie dobra. Nie ma przyjaźni bez czynienia dobra. Dobro musi być czynione w wolności, bez przymusu. Inaczej trudno mówić o przyjaźni, przymus rodzi niewolników. Przyjaźń to wreszcie zaufanie. Jezus jest naszym przyjacielem, ponieważ oznajmił nam wszystko, co usłyszał od Ojca. Zaufał i takiego zaufania oczekuje od nas. Przyjaźń, która nie ufa, szybko umiera. 


1. Czy miłość jest paliwem dla moich działań, słów i gestów wobec najbliższych?

1 komentarz:

  1. "Bywajcie zdrowi" - jeszcze nie dawno burzyłam sie w sercu, gdy podczas pandemii stały się modne życzenia :zdrowia, bo ono jest teraz najważniejsze. Choć rozumiałam intencje, jednak dziękować Bogu jak zdrowie jest i dziękować jak go chwilowo brakuje, ale nie ono najważniejsze. Dzisiaj słowami z Dziejów Apostolskich pozdrawiam Cię ojcze i czytelników okruchów.
    "Miłość jako paliwo" - są chwile że go brakuje w baku, czasami jadę na rezerwie, ale proszę Jezusa codziennie by wypełniał moje serce i On nie skąpi, daje full, do pełna, tyle ile potrafię przyjąć.

    OdpowiedzUsuń