zachód słońca

zachód słońca

środa, 13 lipca 2022

Środa 15. Tygodnia Zwykłego - wsp. św. Andrzeja Świerada i Benedykta

    Uwielbiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś to przed uczonymi i mądrymi, a odsłoniłeś małym. Tak, Ojcze, bo tak Ci się podobało (Mt 11,25).


    Upodobanie Boga do ludzi prostych pojawia się w Biblii często. Jezus ma to samo upodobanie. A ponieważ upodobania zwykle są wzajemne, to tymi, którzy najchętniej i najpełniej do Jezusa się zbliżają są ludzie prości, biedni, ci, którzy nie mają dla świata żadnego znaczenia. 

    Tacy są w dużej części wyznawcy Jezusa: rybacy, ubodzy, chorzy, biedni, dzieci, prości. 

    A co z tymi mądrymi i znaczącymi? Bóg również w nich ma upodobanie, kiedy potrafią zachować prostotę i stają się braćmi tych mniej ważnych i ubogich. Jak i samo bycie ubogim i chorym nie rodzi upodobania, kiedy serce nie jest prostoduszne i ufne. 

    I wreszcie, dobre i święte jest dążenie do doskonałości, staranie o to, by być mądrym i znającym rzeczy. Bo wtedy można zrobić wiele dla innych. Postęp, który sam w sobie jest dobry, zależy od twojego zaangażowania.  

    Problem pojawia się wówczas, kiedy mądrość, bogactwo, władza, znaczenie zaślepiają i stają się fundamentem tak ważnym, że nie potrzebujemy już Boga. Kiedy człowiek myśli, że dzięki rozumowi, władzy, bogactwu ma już wszystko i inni ludzie stają się niepotrzebni... 


1. Czy potrafię dziękować i zachwycić się małymi rzeczami?

2 komentarze:

 1. Często zachwycam się małymi rzeczami. I często spotykam się wtedy ze zdziwieniem u innych ludzi. "Bo czym tu można się zachwycać?"
  A można właśnie! To postawa dziecka.
  Uwielbiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi w czerwieni kwiatów, na które patrzy moje oko, w chmurach przez wiatr prowadzonych i w kropli deszczu na moim telefonie. Uwielbiam Twoje Ojcowstwo Panie, Twoje milczenie i słodki dotyk Słowa. Śpiew ptaków nad ranem i to zamieszanie, które się tworzy, gdy jeden przez drugiego wołają do Ciebie. Przybiegło dziecko, rozkręcilo karuzelę i pobiegło dalej. Uwielbiam Cię, Ojcze, Ty kochasz prostotę i w niej się objawiasz...
  Dziękuję ojcze Edwardzie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. 13 lipca – 3 objawienie się Matki Bożej Fatimskiej – tak bardzo współbrzmi z dzisiejszymi słowami. Matka Boża nie objawiła się dzieciom z dzianych domów, o wysokim statusie społecznym, dzieciom ze świadectwami z czerwonymi paskami, medalami i pucharami za wybitne osiągnięcia sportowe czy naukowe – dzieci były niepiśmienne, ich zabawką: kijek pastuszka. To im Matka Boża się objawiła. Jej słowa są mi dzisiaj bliskie: aby ofiarowywać cierpienia za grzeszników, dużo modlić się. Jej wołanie o nawrócenie powinno być bliskie całej dzisiejszej Europie, ale co ja o Europie myślę, powinno być bliskie mnie i mojej rodzinie. Jezu, proszę stwórz we mnie serce czyste, proste i pełne dziecięcej ufności. Jezu objawiasz komu zechcesz; oto stoję przed Tobą i pragnę poznać tajemnice Królestwa Bożego, tajemnice miłości. Proszę zechciej przyjąć mój ból w intencji nawrócenia i uleczenia, Ty wiesz kogo.

  OdpowiedzUsuń