zachód słońca

zachód słońca

środa, 13 maja 2015

Środa VI Tygodnia Wielkanocy

    Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe (J 16, 12 - 13).

     Duch Święty Nauczyciel. Dobry Nauczyciel. Rozpoznaje najpierw możliwości człowieka, jego zdolność pojmowania, jego możliwości. I przekazuje to i tyle, ile człowiek jest w stanie zrozumieć.  Mądry nauczyciel wie, że trzeba dostosowywać wymagania do możliwości ucznia. A jednocześnie poszerza te możliwości. Potrafi doprowadzić do odkrycia prawdy. Jako dobry Nauczyciel Duch Paraklet stopniowo odkrywa przed człowiekiem rzeczywistość Prawdy, zakładając rozwój człowieka i szanując jego wolność - tempo rozwoju.

          Rola człowieka w tym dziele nauczania nie jest mniej ważna. Wiele zależy od uświadomienia sobie swoich możliwości, a jednocześnie otwierania się na Jego światło, otwierania się na rzeczywistości jeszcze nie znane. Nie wszystko wiem, nie na wszystkim się znam, nie wszystko potrafię. Ale wiem, co jest moją silną i słabą stroną. I chcę się wciąż uczyć i rozwijać. 

       Uczeń i Nauczyciel. On przekazuje nie tylko wiedzę. Sama wiedza może być przepełniona goryczą i rozczarowaniem. Duch Nauczyciel przekazuje mądrość - wiedzę, która staje się umiejętnością życia. Nie chodzi o teorię, ale o umiejętność jej zastosowania w życiu. 

1. Czy dbam o duchowy rozwój na drodze prawdy?
2. Czy otwieram się na natchnienia Ducha Świętego?
        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz