zachód słońca

zachód słońca

piątek, 10 lipca 2015

Piątek XIV Tygodnia Zwykłego

     Jezus powiedział do swoich apostołów: Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie! Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić (Mt 10,16 - 19a).

     Chrześcijanin jest człowiekiem, który natrafia na opór. Zderza się z mentalnością, stanowiskami, przyzwyczajeniami, czasem z interesami kontrastującymi z przesłaniem, które niesie. Dlatego spotyka się z odrzuceniem. Może spotkać się z prześladowaniem. Czas męczenników jest wciąż obecny.

     W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby "nieznani żołnierze" wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe, ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele (św. Jan Paweł II).

    Biskup Oscar Romero, w ostatniej modlitwie w czasie sprawowanej Eucharystii modlił się: Niech to składane w ofierze Ciało, niech ta Krew ofiarowana za ludzi staną się pokarmem dla nas, abyśmy i my ofiarowywali nasze ciała cierpieniu, bólowi, jak Chrystus, nie dla siebie samych, ale aby dać znak sprawiedliwości i pokoju naszemu narodowi. Chwilę później padł strzał zamachowca. Biskup unosił wówczas ręce w geście ofiarowania. 

    Bp. Romero - męczennik w imię sprawiedliwości. Męczennik, który w imieniu Kościoła bronił człowieka, któremu odmawiano podstawowych praw, człowieka deptanego, wykorzystywanego, wyrzuconego na margines społeczeństwa, poniżanego, zniewolonego, człowieka bez prawa głosu. 

1. Czy widzę w Ewangelii obronę godności człowieka?
2. Czy podejmuję modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan?

1 komentarz:

  1. Nic nie broni godności człowieka jak Ewangelia Chrystusowa.Dobra Nowina o zbawieniu. Na czym opiera się zbawienie? Na miłości. Chodzi o to, aby Kochać: Boga. ludzi i siebie. Prawo Miłości nie dotyczy zwierząt, lecz człowieka.I to on jest najdoskonalszym stworzeniem wśród wszelkich stworzeń na ziemi. Skąd się więc wzięło porzekadło: "Człowiek człowiekowi wilkiem"? i dalej zdanie z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej: :Ludzie ludziom zgotowali ten los"? Wczoraj senat "popchnął" in vitro. Wsółczesna eugenika przyniesie zagładę niezliczonej ilości istnień ludzkich. .
    Czy można w imię Boga zabijać lub pozbawiać innych ich godności i praw? NIe! Człowiek bardziej pewnie i bezpiecznie czuje się wśród dzikiego, drapieżnego zwierza.Z założenia jest ono niebezpieczne i dlatego wiemy, co może nas spotkać, kiedy je spotkamy. A człowiek? Powołany z miłości do miłości. Miarą miłości do Boga jest miłość do człowieka. Jak można kochać Boga, Którego nie widać skoro nie kochamy człowieka, którego widać? O tym też mówi Pismo. Bodajże św. Jan.
    Potrzeba jest modlić się za tych prześladowanych. Gdziekolwiek by oni nie byli.
    P.S.

    OdpowiedzUsuń