zachód słońca

zachód słońca

środa, 16 marca 2016

Środa V Tygodnia Wielkiego Postu

  Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli: Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. Odpowiedzieli Mu: Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: Wolni będziecie? (J 8,31-32).

      Wolność. Można nie mieć skutych rąk i nóg. Można żyć złudzeniem wolności. A wówczas trudno uwierzyć, że nie jest się wolnym, trudno przyjąć, że ktoś musi wyzwolić. 

       Jezus wskazuje na kajdany grzechu. Można się do niego przyzwyczaić jak bardzo, że staje się czymś naturalnym. Nawet trudno bez niego funkcjonować. Niewola, z której tak trudno się wyrwać, kiedy nie odczuwa się potrzeby wyzwolenia...

    Człowiek może być zniewolony na różne sposoby. Może stać się niewolnikiem stereotypów, uprzedzeń, własnych racji. Zamknięty w czterech ścianach własnego myślenia, nie potrafi zobaczyć prawdy. Każdy inaczej myślący człowiek może spotkać się z agresją i złością. Niewola stereotypów prowadzi do braku otwartości Świat staje się czarno-biały.

      Niewola czerech ścian własnego domu. Tylko telewizor, radio, komputer. Jakieś wirtualne kontakty. Ale jednocześnie niechęć do spotkania, do rozmowy, do wspólnego spędzenia czasu. Czasem luksusowe więzienie własnego domu... 


1. Czy nie noszę jakiś kajdan, do których się przyzwyczaiłem?
2. Czy odczuwam potrzebę Bożego miłosierdzia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz