zachód słońca

zachód słońca

sobota, 13 czerwca 2020

Sobota X Tygodnia Zwykłego - wspomnienie św. Antoniego z Padwy

   Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi (Mt 5,33-34.37).

    Ewangelia jest zaproszeniem do życia w prawdzie i zaufaniu. W kontekście tego zaproszenia warto spojrzeć na wszelkie przysięgi, ślubowania i przyrzeczenia. 

   Przysięga sama w sobie nie jest zła. Prawo kanoniczne nawet wskazuje konieczność przysięgi w niektórych sytuacjach. Przysięga składana przed Bogiem, składane ślubowania i przyrzeczenia, mogą być wyrazem zawierzenia wobec Tego, który jest wszędzie, widzi wszystko i zna serce człowieka.

   Na co dzień doświadczamy w relacjach międzyludzkich kłamstwa. Ponieważ jest ono zjawiskiem powszechnym, pojawiła się konieczność świadków. 

    Jesteśmy bombardowani każdego dnia fałszywymi informacjami, wiadomościami, newsami. Telewizja, radio, prasa, media społecznościowe, portale wypuszczają ogrom fałszywych wiadomości, których celem jest oszukiwanie, wprowadzanie w błąd, manipulowanie, dyskredytowanie.

   Kłamstwo pojawia się w celu osiągnięcia zysku czy jakiegoś stanowiska. 

    Wobec powszechności kłamstwa przysięga staje się dowodem na jego istnienie. Gdyby kłamstwo nie istniało, nie byłaby potrzebna przysięga. Tak byłoby tak, a nie byłoby nie.

   Jezus przestrzega przed nadużywaniem przysięgi. Zachęca do budowania relacji opartych na zaufaniu. Wystarczy być szczerym. Szczerość jest również nazywana przejrzystością. 

   Szkło staje się przezroczyste, kiedy jest czyste. Człowiek staje się przejrzysty, gdy jest czysty i nie ma w jego działaniu i mowie ukrytych motywacji. Aby tak było, potrzeba odwagi. 

   Kłamstwo najczęściej jest podyktowane strachem. Utrzymujący się strach może przerodzić kłamstwo z nawyk, sposób ukrywania się. Trudno wtedy budować prawdziwą relację - zawsze będzie ona podszyta fałszem. 

   Jezus promuje światło, przejrzystość i jasność. 

 1. Kiedy najczęściej sięgam po kłamstwo?

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz