zachód słońca

zachód słońca

poniedziałek, 17 sierpnia 2020

Poniedziałek XX Tygodnia Zwykłego - wsp. św. Jacka

    «Powiedz domowi Izraela: Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja pozwalam bezcześcić świątynię moją, dumę waszej potęgi, radość waszych oczu, tęsknotę waszych serc (Ez 24,21a).

    A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» (Mt 19,16.21). 


    Co muszę zrobić... Co powinienem zrobić... Pytania, które są wpisane w naszą naturę. Pytania, które stają się źródłem naszego niepokoju, frustracji, wewnętrznych napięć i często rozczarowań i zwątpień. Tak naprawdę są to pytania, które często nie mają nic wspólnego z tym, kim jesteśmy. Odnoszą się do mniej lub bardziej sprecyzowanych wyobrażeń doskonałości, jaką chcemy zdobyć. 

    Tak stało się z bogatym młodzieńcem, który chcę wejść na wyższy stopień doskonałości, jakby poszukiwał ciągle potwierdzenia własnej wartości. Musi ciągle piąć się do góry, aby potwierdzać swoje istnienie i wartość. 

    Dla bogatego młodzieńca życie jest wielką podróżą, której punktem wyjścia jest perfekcjonizm, a punktem celowym jest doskonałość. 

    Jezus zmienia podejście do życia. Nie ma żadnego musisz, powinieneś... Przez takie podejście, moralizatorskie, często przytłaczające, możesz się udusić. Ono odbiera wolność, a zatem jest zaprzeczeniem Ewangelii. Jeśli chcesz... Jesteś wolny i nawet Bóg nie odbierze ci wolności...

    Jeśli chcesz... Życie nie polega na zdobywaniu coraz wyższych stopni doskonałości, by utuczyć własne ego. Pytania: co powinienem, co muszę... wywołują presję, tyranizują, nie pozwalają na radość życia. Miłość możliwa jest w wolności, która próbuje każdego dnia na nowo odczytywać pragnienia Tego, którego się kocha i który dzieli nasze życie...

1. Na ile zadowolenie z osiągniętej pozycji odbiera mi wolność życia?

    

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz