zachód słońca

zachód słońca

sobota, 2 stycznia 2021

Sobota I Tygodnia Bożego Narodzenia - wsp. świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu

    Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?» (J 1,22).


    W świecie pełnym udawaniu i masek, pozorów i kłamstw, bardziej lub mniej udanej aktorskiej gry, z którą spotykamy się każdego dnia w życiu, w świecie kreowanych wizerunków, pada pytanie o istotę: co mówisz sam o sobie? Daj poznać swoją tożsamość. Odrzuć wszystko, co jest tylko udawaniem i grą. 

    Odpowiedź na to pytanie konfrontuje nas z naszą najgłębszą rzeczywistością i wymaga prawdziwej pokory i szczerości. Wszyscy żyjemy w niewoli wizerunku, niewoli obrazu - mniemania, jakie mamy o sobie i jaki tworzą o nas inni. W świecie pozorów nie trudno postawić na powierzchowność i banalność, bez głębszego spojrzenia w siebie. 

    Jan Chrzciciel wskazuje nam drogę do poznania siebie, tego kim jesteśmy, aby rozwijać talenty, którymi zostaliśmy przez Boga obdarowani, ale także nasze ograniczenia i słabości, które budują nasze Ja i wpływają na całe nasze życie. 

    Świadomość własnego Ja pozwala określić i budować naszą relację do Boga, do bliźniego, do świata. Pozwala odkryć osobiste powołanie, którym zostaliśmy obdarzeni, by przejść Jordan nawrócenia i odnaleźć wieczne życie, które wskazuje Jan, mówiąc o najgłębszym pragnieniu ludzkiego serca - pragnieniu Boga.

1. Co mówisz sam o sobie? Kim jesteś?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz