zachód słońca

zachód słońca

poniedziałek, 5 kwietnia 2021

Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy

    Niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu»(Mt 28,11-14).


    Kobiety, które poszły do grobu, spotkały Życie. Ich serca przepełnia radość, która uskrzydla ich nogi, a usta chcą wypowiedzieć najważniejszy news tego dnia - On Zmartwychwstał! 

    Ale wobec tego samego faktu możliwa jest inna postawa - postawa lęku, który sięga po kłamstwo, aby się schronić przed Prawdą, przed uznaniem tego, że zabicie Jezusa było błędem, który popełnili. 

    Kobiety rozpoznały obecność Życia, członkowie elity narodu wybranego szukają sposobu na usprawiedliwienie śmierci, szukają sposobu na zatuszowanie prawdy. To prowadzi ich do popełnienia jeszcze większego błędu niż ten, który już został popełniony. 

    To nie jest sytuacja całkiem nam obca. W takim rozpięciu między prawdą a kłamstwem żyjemy. wielu chowa się za kłamstwem, oszustwem, aby ukryć to, co już zrobili źle, a nie wiedzą jak to cofnąć, albo nie chcą tego zrobić. Nie brakuje też tych, którzy stają po stronie prawdy, dając świadectwo, czasem nawet ryzykując życiem. 

    Nie potrafimy przewidzieć, jak zachowamy się w konkretnej sytuacji, stając przed koniecznością jasnego opowiedzenia się po jakiejś stronie, kiedy trzeba będzie stanąć po stronie prawdy lub kłamstwa, po stronie życia lub śmierci. Dopiero konkretna sytuacja zweryfikuje nasze dobre chęci, deklaracje, nasze mniemanie o sobie. 

    Wiele rzeczy ma wpływ na dokonywane przez nas wybory, te wielkie i te małe. Nasze wychowanie, wartości, w których wzrastamy, nawyki, których się uczymy, mogą nam dawać wiele wskazówek, jak należy postępować, ale to nasza osobista sytuacja w konkretnej rzeczywistości jest tym, co decyduje o naszym wyborze. 

1. Ile razy zaryzykowałeś coś, wiedząc, że twoja konkretna decyzja sprawi, ze stracisz coś, na czym ci zależy lub zyskasz coś, na czym ci zależy?

2. Na ile decyzje, które podejmujesz w życiu są odnoszone do twojej wiary w Boga?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz