zachód słońca

zachód słońca

piątek, 4 czerwca 2021

Piątek 9. Tygodnia Zwykłego

    Sam Dawid nazywa Go Panem, na jakiej więc podstawie może być jego synem?» Wielki tłum słuchał Go chętnie (Mk 12,37).


    Jezus spotykał się z wieloma pytaniami, jakie padały z różnych stron. Niektóre wypływały z dobrej woli, z pragnienia poznania drogi, która prowadzi do Boga. Ale generalnie wszystkie pytania miały zabarwienie wątpliwości, a niektóre wprost były pułapkami w odniesieniu do osoby Jezusa lub Jego nauczania. 

    Dzisiaj to Jezus zadaje pytanie. I nie jest to pytanie, na które jego rozmówcy mogą łatwo odpowiedzieć. 

    Pytanie, chociaż zadane bezosobowo, odnosi się do Jezusa. Poznając pochodzenie Mesjasza, mogli by zrozumieć źródło Jego autorytetu i uznać wiarygodność nauki. 

    Jezus wskazuje na Dawida, ale jednocześnie wskazuje, że pochodzenie Mesjasza jest w samym Bogu, przekracza autorytet Dawida. Mesjasz, skoro jest Panem Dawida, może być tylko Synem Bożym. 

    Ta wojna pytań i odpowiedzi między Jezusem i Jego oponentami spotykała się z pozytywnym odbiorem pośród tłumu słuchaczy. Ludzie, słuchając tych pytań i odpowiedzi, poznawali, że jest tylko Jeden, który ma autorytet i uczy jak ten, kto ma władzę. 

1. Jak odbieram nauczanie Jezusa?

1 komentarz:

  1. "Anna siedziała przy drodze, wypatrując syna... Wybiegła i rzuciła się synowi na szyję."Dzisiaj zatrzymałam się przy Matce Tobiasza. Może dlatego że podążam rowerem do Matki Bożej na Jasną Górę. Tak sobie myślałam, że ja jadę do Niej, ale tak na prawdę to Matka wypatruje mnie, czeka na spotkanie. Serce Matki tak ma, czeka z niecierpliwością, rodością na narodziny, na dziecko wracające że szkoły, później matka czeka na odwiedziny, telefon... i czasem jak św. Monika, na powrót dziecka do Boga.
    Bardzo dziękuję ojcu za wyjaśnienie słów z Ewangelii, bo za bardzo ich nie rozumiałam.

    OdpowiedzUsuń