zachód słońca

zachód słońca

piątek, 6 maja 2022

Piątek 3. Tygodnia Wielkanocy - Święto św. apostołów Filipa i Jakuba

    Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: "Pokaż nam Ojca?" (J 14,8-9).


    Jezus wielokrotnie mówił uczniom o Bogu. Ukazywał im oblicze Boga, którego nie znali. Ukazywał Boga, który z miłością i cierpliwością pochyla się nad człowiekiem, Boga, który sprawia, że deszcz spada na dobrych i złych.

    Być może Filip był już zmęczony samymi słowami, dlatego wypowiada życzenie, które mogło zaskakiwać: Pokaż nam Ojca. Było to zaskakujące, gdyż przekraczało sposób myślenia Żyda. Oglądanie Boga nie było możliwe. Pięknie wyraził to Izajasz: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów! 

    Jezus jednak nie odrzuca pragnienia Filipa. Wykonuje również wielki krok w stosunku do dotychczasowego nauczania: Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Konsekwencje tego objawienia są jasne. Jezus, ten bliski, ten ludzki, podał nam jakby na talerzu prawdę o tym, jaki jest Bóg. 

    Chociaż Bóg wciąż pozostaje dla nas Tajemnicą, - jest Bogiem - to gesty Jezusa są gestami Ojca, postawa Jezusa jest postawą Ojca, słowa Jezusa nie są słowami starożytnego myśliciela czy filozofa, ale słowami Boga, obietnice Jezusa są obietnicami Boga. 


1. Czy podejmuję starania, by poznawać Boga objawiającego się w Jezusie?

1 komentarz:

  1. Jakaż to wielka tajemnica! Jezus tak bliski mi w człowieczeństwie swoim i jednocześnie tak wielki w swojej Boskości. Jeden z Ojcem i Duchem Świętym. "...gesty Jezusa są gestami Ojca, postawa Jezusa jest postawą Ojca, słowa Jezusa nie są słowami starożytnego myśliciela czy filozofa, ale słowami Boga, obietnice Jezusa są obietnicami Boga". Sam Bóg jest ze mną na co dzień, daje mi się sobą karmić, mówi do mnie, a to, co mówi to nieustanna pieśń o Miłości. Bóg objawia mi się w Jezusie, a ja tak mało się staram, by GO poznawać. Pragnienie mam... Jezu! Poślij swojego Ducha, by mnie dziś nauczał o OJCU i bym uważnie słuchała tego, co mówi do mnie.
    Dziękuję ojcze Edwardzie.

    OdpowiedzUsuń