zachód słońca

zachód słońca

piątek, 10 czerwca 2022

Piątek 10. Tygodnia Zwykłego

    Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa (Mt 5,27-28).


    Prawo Starego Testamentu było dobre i spełniało swoje zadanie. Kiedy wraz z Jezusem przychodzi Królestwo Boże, samo Prawo już nie wystarcza. Już nie wystarcza zachowanie zewnętrznej postawy, pozorów, ale potrzeba kształtować serce.

    Stary Testament rozdzielał skłonność ludzkiego serca do zła, w tym wypadku do cudzołóstwa, ale uznawał ją za coś naturalnego. Zakazany był czyn i wciąż jest zakazany. 

    Jezus zmienia takie myślenie. To co dzieje się w sercu, pożądanie, także jest grzechem. Cudzołóstwo serca. Może ludzie tego nie zauważają nawet, ale widzi to Bóg, widzi to także nasze sumienie. 

    Liczy się już nie tylko to, co widać, ale także to, co dokonuje się w ludzkim sercu. Jeśli serce pragnie zła, człowiek zostaje splugawiony. Z wnętrza bowiem, z serca ludzi, wychodzą złe myśli, rozpusty, złodziejstwa, zabójstwa, cudzołóstwa, żądze posiadania, zepsucie, podstęp, wyuzdanie, zawiść, bluźnierstwo, pycha, głupota. To całe zepsucie z wnętrza wychodzi i nieczystym czyni człowieka

    Serce może mieć i ma dobre pragnienia. Serce nie jest złe, to my możemy go źle używać. Dlatego Salomon, kiedy został wyniesiony na tron królewski prosił o mądrość serca, serce zdolne rozróżnić dobro i zło. 

    Punktem odniesienia dla ludzkiego serca jest Boże serce. Biblia jest pełna słów, które mówią o tym sercu. Bóg ma czyste, czułe i bliskie człowiekowi serce. Weźcie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie. 

    Kiedy człowiek patrzy czystym sercem, wszystko w nim jest czyste. 


1. Czy unikam rzeczy, które zanieczyszczają moje serce?

1 komentarz:

  1. Myślę, że jeśli dla serca ważne są pewne wartości to ono samo jakby „podświadomie” bronić się będzie przed zanieczyszczeniem. Np. jeśli wartością jest czystość, to człowiek nie będzie oglądał pornografii, uczestniczył w sprośnych dowcipach itp., będzie jakby automatycznie takich rzeczy unikał. Jeśli wartością jest prawda, to nie będzie zmyślał, ubarwiał historii, aby zaistnieć lub co gorzej aby komuś zaszkodzić, lecz będzie się brzydzić kłamstwem. Może się mylę, może mamy większy wpływ na czystość serca niż mi się wydaje. Lubię się modlić krótkimi wezwaniami czy z Litanii
    „Jezu cichy i pokornego serca uczyń serca nasze według serca Twego”,
    czy słowami psalmu: "Stwórz o Boże we mnie serce czyste".
    Bardzo mi się podoba ojca twierdzenie: Punktem odniesienia dla ludzkiego serca jest Boże serce. Cudnie byłoby w Nim całkowicie zamieszkać.

    OdpowiedzUsuń