zachód słońca

zachód słońca

wtorek, 16 sierpnia 2022

Wtorek 20. Tygodnia Zwykłego

     Gdy uczniowie to usłyszeli, bardzo się przerazili i pytali: „Któż więc może być zbawiony?” Jezus spojrzał na nich i rzekł: „U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe” (Mt 19,25-26).


       Przekonanie człowieka o wysłużeniu sobie zbawienia było obecne w Starym Testamencie i jest obecne w Nowym Przymierzu. Jest wielu, którzy chcą zdobyć zbawienie, osiągnąć doskonałość i świętość własnymi siłami i działaniami. Był nawet czas, kiedy zbawienie próbowano sobie kupić, a pewność zbawienia zależna była od zasobności portfela i wielkości składanych ofiar. 

     Jezus nie przekreśla tego ludzkiego pragnienia, ale jednocześnie wyraźnie wskazuje, że zbawienie jest darem, Bożym darem. Nie zdobędziemy go własnym staraniem, zasobnością portfela czy nawet pobożnością, jeżeli będziemy próbowali zdobywać je poza czy obok Boga. U ludzi to niemożliwe

      Zbawienie jest darem. Potrzeba otworzyć się na łaskę. To nie przekreśla ludzkich wysiłków starań, ale bez dotknięcia Boga zbawienie jest poza ludzkim zasięgiem. 


1. Czy nie ulegam pokusie samozbawienia?

1 komentarz:

  1. Człowiek myśli, że może „kupić czy zapracować” nie tylko na zbawienie. Ludzie myślą, że pieniędzmi mogą kupić zdrowie, szczęście a nawet przyjaciół. Człowiek myśli, że jest panem swojego sukcesu, bogactwa, sławy . A to wszystko dzisiaj jest, a jutro może nie być. Przyjdzie choćby pandemia i biznes może upaść, zdrowie się załamać, „przyjaciele” w biedzie opuścić itd. Każdego dnia oddaję siebie Panu Bogu, oddaję pracę, dzieci, jazdę samochodem czy ostatnio wakacje. Wiem, że bez Jego błogosławieństwa, bez Jego obecności, bez złożenia wszystkiego w Jego ręce, mój nawet największy wysiłek nic nie da. On obdarza pogodą, Swoją opatrznością. Każda chwila jest prezentem Bożym. Widzę to dzisiaj bardzo mocno, kiedy sekunda dzieliła mnie od tragedii na drodze. Można sobie przypisać sukces, że się coś udało, ale to nie prawda. Ufam, że trud, będzie mnie przybliżał do Boga, a nie był pokusą by przypisywać sobie jakiekolwiek zasługi.Od tej pokusy ochroń mnie Panie.

    OdpowiedzUsuń