zachód słońca

zachód słońca

środa, 7 września 2022

Środa 23. Tygodnia Zwykłego

    A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: «Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie (Łk 6,20-21).


    Słysząc Jezusowe błogosławieństwa, różnie możemy reagować. Tak często je słyszymy, że dla niektórych stały się bezbarwne, bez smaku, nic nam nie mówią. Jeszcze inni, owszem słuchają, widzą w nich piękną ideę, ale całkowicie nierealną, niemożliwą do spełnienia. Nieliczni może są ci, którzy potrafią zobaczyć w nich to, czego nie widzą oczy świata - szczęście, które Bóg ofiaruje człowiekowi. Szczęście, które wypływa z życia owocami Jego Ducha.

    Czasem słuchając błogosławieństw zestawiamy je też z dziesięcioma przykazaniami, przeciwstawiając je sobie, zastanawiamy się, co ważniejsze. 

    Jezus wypowiada błogosławieństwa, wskazując na wypełnienie, nadanie pełni Bożemu Prawu. Kiedy czytamy Dekalog, słuchamy wskazań dotyczących naszego działania, jak powinniśmy funkcjonować, a czego powinniśmy unikać. Błogosławieństwa dotyczą natomiast naszego stylu bycia. To, co robimy, ma swoje źródło w tym, kim jesteśmy.  Może w tym dla wielu tkwi trudność w przestrzeganiu przykazań, że wskazane przez nie zasady nie są wartościami, które wypływają z naszego serca. 

    Jezus zaskakuje swoim obrazem świata, który nazywa Królestwem Ojca. Znaczenia nabierają rzeczy pozornie małe, obojętne i bez znaczenia, a także ci, którzy po ludzku się nie liczą. Nalega, aby ci, którzy należą do Królestwa byli przejrzyści, autentyczni, prości, współczujący i miłosierni.


1. Czym dla mnie są błogosławieństwa?

2 komentarze:

 1. Dla mnie błogosławieństwo to jak wypełnienie pustego naczynia. Mój głód - nienasycenie- brak Jezus wypełnia swoją miłością i zapowiada jej bezmiar tj. NASYCENIE. Nie liczy się tak bardzo to co teraz, bo królewskie bogactwo w NIM przychodzi. I tak naprawdę lepiej żeby mój dzban był pusty, żebym pragnęła w pełni. I chcę też być nowym bukłakiem, ciągle się przebudzać do nowego życia. Szkoda by było, wielka strata i w zasadzie kres szczęścia, gdyby młode wino rozerwało stary bukłak. To co małe, obojętne i po ludzku bez znaczenia to jest to!!!
  Małe-jestem Bożym dzieckiem,
  obojętne- nieprzywiązanym do żadnej wartości tego świata,
  po ludzku bez znaczenia- w Bogu jedynie szukającym wartości.
  Jezu błogosław mi !!!
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jezus podniósł oczy na swoich uczniów..." Jezus podniósł oczy i spojrzał na mnie, Jego wzrok dotknął, poruszył moje serce, czyniąc je szczęśliwym, dając mi siły, by żyć "tak jakbym nie płakała".

  OdpowiedzUsuń