zachód słońca

zachód słońca

sobota, 22 października 2022

Sobota 29. Tygodnia Zwykłego - wsp. św. Jana Pawła II

    W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: "Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli?" (13,1-2).


    Wczoraj słyszeliśmy upomnienie Jezusa, że nie potrafimy odczytywać znaków czasu, które są nam dawane przez Boga. 

    Dzisiaj sam Jezus interpretuje dwa wydarzenia, które musiały poruszyć ludźmi: mord dokonany na Galilejczykach przez Piłata oraz zawalenie się wieży w Siloam. Nie wiemy dokładnie, kiedy te wydarzenia miały miejsce, ale być może to o mordzie dokonanym przez Piłata wspominał w historii poświęconej narodowi żydowskiemu historyk tamtych czasów - Józef Flawiusz. 

    Jezus wskazuje jednak, że wszyscy jesteśmy w podobnej kondycji, jesteśmy takimi samymi grzesznikami, jak ci, którzy zginęli. I potrzebujemy nawrócenia. 

    I opowiada przypowieść o figowcu, która ukazuje wielką cierpliwość Boga wobec każdego z nas. Cierpliwość, która czeka na nasze nawrócenie, bo Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale by się nawrócił i żył. Otrzymujemy czas jako dar, który ma służyć naszemu nawróceniu i życiu w łasce, naszemu owocowaniu. Katastroficzne znaki nie służą temu, by budzić przerażenie i paraliżować, ale są zaproszeniem do refleksji i zmiany życia. 


1. Czy trudne wydarzenia są dla mnie zaproszeniem do przemiany życia?

1 komentarz:

  1. „cierpienie oczyszcza duszę” – i cierpienie, jak piszesz, jest wyjątkowym czasem do refleksji nad życiem.
    Czasami życie codzienne wywraca się do góry nogami, przychodzi ból z powodu choroby bliskich, czy inne trudne doświadczenie, jakieś nieprzyjemne, upokarzające, czy trudy zewnętrzne: kryzys, wojna – to tak jak wywrócenie łopatą ziemi na drugą stronę, to jak podlanie gnojem. Choć w momencie doświadczenia, jest to trudne i niezrozumiałe, wiem, że zaufanie Bożej mądrości i miłości jest niezbędne. To może być czas łaski, szansa dla wydania owoców czystej miłości, szansa by nie zostać wyciętym.

    OdpowiedzUsuń