zachód słońca

zachód słońca

niedziela, 22 stycznia 2023

III Niedziela Zwykla

Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło (Iz 9,1).

Upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli (1 Kor 1,10).

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza (Mt 4,12-14).


     Na początku publicznej działalności Jezusa św. Mateusz przypomina nam proroctwo Izajasza, które rozbrzmiewało w noc Bożego Narodzenia: Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką. Światło Bożego Narodzenia, rozpoznane i potwierdzone przez Jana Chrzciciela, zaczyna świecić własnym światłem.  

    Święty Mateusz podkreśla, że kończy się pewien cykl, ten dotyczący Jana, bo go aresztowali, a zaczyna się nowy czas…Także dla Jezusa, który opuszcza rodzinny Nazaret i przenosi się do Kafarnaum. Ponieważ nie da się ukryć światła ani wyznaczyć mu granic, Jezus rozpoczyna swoją działalność na wielu drogach spowitych ciemnością. 

     Światło rozświetla rzeczywistość naszego życia, ukazuje jego piękno, ale także to, czego jeszcze brakuje, co jest grzechem, słabością i wymaga przepracowania i przemiany. 

     Jezus jawi się na początku jako światło delikatne. To nie jest porażający błysk gromu, który oślepia i razi oczy, aa serce napełnia lekiem. Jezus jest Światłem, które krok po kroku pozwala nam zobaczyć i poznać Bożą miłość. 

    Ale nawet jeśli to światło wyłania się i stopniowo nabiera mocy, nie jest nieśmiałe. Chrystus widziany jest jako wielkie Światło, rozbłyskujące w Galilei pogan. To Światło, które zaprasza nas do poznawania Boga, nie jest światłem niemym, ale niesie kluczowe przesłanie: Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie

    Jesteśmy wezwani do nawrócenia. I to wezwanie trzeba potraktować poważnie, bo tylko tak możemy sprawić, że zabłyśnie wielkie Światło.


1. W jaki sposób moje życie staje się światłem dla innych?


1 komentarz:

  1. Panie Tyś moim Światłem i zbawieniem moim. Panie Jezu, który przychodzisz oświecić „cienistą krainę śmierci”, – wystawiam moją duszę jak ciało na słońce, byś opromienił ją całą, z ufnością, że rozświetlisz jej najciemniejsze zakamarki. Oświecaj Swoją Miłością, Prawdą moje uczynki, słowa, myśli i pragnienia – by były zgodne z Twoją wolą. Wystawiam się na Twoje promienie i nie lękam się, bo Ty jesteś łagodny i miłosierny. Panie, Ty „pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele” w moim życiu. Jezu, proszę przymnóż mi wiary w JEDEN, święty, powszechny i apostolski Kościół i daj łaskę bym nie dała się wciągnąć w pułapki niezgody i podziałów.

    OdpowiedzUsuń