zachód słońca

zachód słońca

poniedziałek, 30 stycznia 2023

Poniedziałek 4. Tygodnia Zwykłego

    I co jeszcze mam powiedzieć? Nie wystarczyłoby mi bowiem czasu na opowiadanie o Gedeonie, Baraku, Samsonie, Jeftem22, Dawidzie, Samuelu i o prorokach (Hbr 11,32).

Ledwie wysiadł z łodzi, zaraz wybiegł Mu naprzeciw z grobów człowiek opętany przez ducha nieczystego. Mieszkał on stale w grobach i nawet łańcuchem nie mógł go już nikt związać (Mk 5,2-3).


    Autor Listu do Hebrajczyków pokazuje, że obietnica dana narodowi izraelskiemu w Starym Testamencie  spełnia się w Chrystusie. Stąd cały katalog postaci, które były wierne Bogu, ale nie uzyskały tego, czego oczekiwały. 

    My przez wiarę w Chrystusa otrzymujemy obietnicę, która jest spełniona - otrzymujemy Jezusa Chrystusa. 

    W Ewangelii uderzają trzy rzeczy:

* człowiek opętany, który żyje całkowicie poza społeczeństwem miasta Gerazy - zepchnięty na margines, pośród grobów, człowiek społecznie martwy, spętany łańcuchami, potępiony. Człowiek, który krzywdzi siebie za to, że jest poza, który utracił swoją tożsamość, nie zna swojego imienia, który uwierzył, że nie ma dla niego ratunku, bo tak mówili inni;

* postawa mieszkańców miasta, którzy większą troską otaczają stado świń niż człowieka. Geraza bardzo przypomina nasz świat, który większą wagę przywiązuje do spraw finansowych, niż ludzkich problemów. Świat, który nie potrafi zobaczyć, co tak naprawdę jest ważne, świat, który został oślepiony bogactwem i stracił wrażliwość na ludzką nędzę;

* i wreszcie postawa opętanego po uzdrowieniu: chce iść z Jezusem, bo dzięki Niemu odzyskał wolność, odzyskał życie. Wolą Jezusa jest jednak, by pozostał jako znak. Opętany przestaje być znakiem ciemności, zła i śmierci, a staje się znakiem Życia. A to jest możliwe tylko dzięki mocy i łasce Jezusa.


1. Czy podejmuję codzienną walkę z pokusami zwątpienia, rozpaczy, izolowania się od innych, rozczarowania?

1 komentarz:

  1. 1. „A ludzie wyszli zobaczyć co się stało....ujrzeli opętanego, który miał w sobie Legion, jak siedział ubrany i przy zdrowych zmysłach. STRACH ich ogarnął”. Czy to ten sam strach, o którym ojcze pisales u uczniów po uciszeniu wichru i fal na jeziorze? „Kim On jest?”
    2. Czemu Jezus nie pozwala uzdrowionemu pójść z Nim ? Czemu każe wrócić do rodziny , do domu, do swoich? To jest forma pójścia za Jezusem dla wielu z nas, dla mnie. Doświadczyć Go, Jego miłości i pójść z tym doświadczeniem tam gdzie najtrudniej: wśród swoich.
    3. Zastanawiam się czy jest jakaś postać w Ewangelii, która jest uzdrowiona i idzie dalej z Jezusem, jest w gronie Jego uczniów?

    OdpowiedzUsuń