zachód słońca

zachód słońca

poniedziałek, 15 maja 2023

Poniedziałek 6. Tygodnia Wielkanocy

    Przysłuchiwała się nam też pewna "bojąca się Boga" kobieta z miasta Tiatyry imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła (Dz 16,14).

    To wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Owszem, nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie (J 16,1-3).


    Jezus w Ewangelii zapowiada dwie rzeczy: zesłanie Ducha Świętego, Ducha Prawdy oraz nienawiść świata skierowaną przeciwko uczniom Jezusa. 

    Nie jest to jedyny moment, w którym Jezus przestrzega uczniów przed konsekwencjami bycia Jego przyjaciółmi i świadkami. Sam zna to zagrożenie, które wywołuje konsekwentne życie Ewangelią. Celem Jezusa nie jest to, by uczniów przestraszyć. Jezus chce ich zachęcić do wiary, aby nie załamali się, kiedy przyjdzie czas próby. Zachęca, ostrzegając prze najtrudniejszą z możliwości - prześladowaniem i zabiciem. 

    W tej zapowiedzi Jezusa pojawia się również próba zrozumienia oprawców. Okrucieństwo katów wynika z niewiedzy, z ignorancji, ze ślepoty.

    W zasadzie każdy grzech jest ignorancją, zawinioną lub nie, ale ignorancją. Choć ignorancja nie usprawiedliwia okrucieństwa katów, nie anuluje odpowiedzialności, to jednak oprawcy nie zdają sobie sprawy z tego, co robią i z konsekwencji swoich czynów. Zaślepienie sumienia odwiedzie ich od Bożej prawdy. 

    Obraz z Dziejów Apostolskich stanowi kontrast wobec zapowiedzi cierpienia i śmierci. Otwarte serce na przyjęcie łaski, gościna, przyjęcie chrztu. 

    Życie świadków jest rozpięte między przyjęciem, a odrzuceniem, gościnnością a zamykaniem drzwi.


1. Czy pośród przeciwności na drodze wiary potrafię dostrzegać pojawiające się dobro?

1 komentarz:

  1. No tak. Bo we wszystkim jest też dobro. Bóg jest wszędzie. ON zwycięża.
    Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń