zachód słońca

zachód słońca

środa, 30 sierpnia 2023

Środa 21. Tygodnia Zwykłego

    Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa (Mt 23,27).


- Pięknie wyglądasz! Nie masz powodu narzekać!

- Dziękuję, nie narzekam na swój wygląd, lecz z powodu choroby, która trawi mnie wewnętrznie...

    Czasami pozory mogą mylić. Istnieją zdradzieckie choroby, które nie dają o sobie znać od razu, a jednak sieją spustoszenie w organizmie. 

    Ale kiedy w Ewangelii mowa o grobach, to można powiedzieć, że zrobiliśmy krok naprzód. Thanatopraksja sprawia, że potrafimy upiększać już nie tylko groby, ale także martwe ciało, przywracać mu naturalny wygląd, sprawiać wrażenie, że zmarli żyją. Istnieją specjalne szkoły makijażu, które przygotowują do tego. 

    Oczywiście, zabieg nie przywraca zmarłego do życia, ale jedynie dobry wygląd. Nie jest to zwycięstwo nad śmiercią, ale nad jej wyglądem. 

    Chcemy, by inni widzieli nas pozytywnie, myśleli o nas jako ludziach sprawiedliwych, godnych zaufania, kompetentnych i sumiennych profesjonalistach. Dobra reputacja i dobry wizerunek są dobrem, ale nie absolutnym. 

    Czym jednak jest godny pozazdroszczenia wygląd trupa? Czym są pozory, dobre wrażenie, jakie możemy wywierać na innych?

    Święty Paweł chciał być postrzegany jako apostoł i sługa Ewangelii, ponieważ było to uczciwe i przyczyniało się do rozszerzania Dobrej Nowiny. Ale w pewnym momencie powie: dla mnie jest zgoła nieważne, czy przez was będę osądzany, czy przez jakiś trybunał ludzki; nawet sam siebie nie osądzam, gdyż nie mam niczego do zarzucenia sobie, choć jednak nie przez to dostąpiłem usprawiedliwienia: to Pan mnie osądza. Bez względu na to, co myślą o nas inni, to osąd Pana jest decydujący. Ludzie mogą dać się zwieść pozorom, Bóg widzi serce. Przed Nim nie da się udawać, istnieje tylko prawda o nas. 

    Jeśli jesteśmy niewolnikami obrazu i opinii, jakie tworzą o nas inni, kiedy dajemy się uwieść grom pozorów i zaczynamy udawać i grać, wystawiamy się na niebezpieczeństwo zagubienia prawdy o sobie. Możemy uwierzyć w karykaturę samych siebie, a wówczas trudno cokolwiek w sobie zmienić...


    Przed kim i dlaczego nakładam maski?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz