zachód słońca

zachód słońca

piątek, 1 września 2023

Piątek 21. Tygodnia Zwykłego

    O północy rozległo się wołanie: "Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!" Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: "Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną". Odpowiedziały roztropne: "Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie!" Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto (Mt 25,6-10).


    Są rzeczy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a tym bardziej kontrolować, takie jak niektóre katastrofy naturalne; przytrafiają się nam, są poza naszą kontrolą. Są też inne rzeczy, które możemy przewidzieć, ale których nie możemy kontrolować: wschody i zachody słońca, zmiany pór roku nie zależą od nas. Jest jeszcze trzecia kategoria: rzeczy, które możemy przewidzieć, a będąc przewidującymi, do pewnego stopnia kontrolować. 

    Bylibyśmy głupi, gdybyśmy nie podejmowali pewnych działań i zostawiali wszystko przypadkowi z powodu naszej ignorancji czy lenistwa. 

    Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych przypomina nam, że przyjście Pana jest pewne, nawet jeśli nie wiemy, kiedy nastąpi. Kiedy przez cały czas staramy się żyć w komunii z Bogiem, nie ma większego znaczenia to, że nie znamy czasu przyjścia Pana. Ponieważ nie znamy czasu i nie mamy wpływu, kiedy ten dzień przyjdzie, staramy się być przygotowanym w każdym czasie, by nie zostać złapanym ze zgaszoną lampą i naczyniem bez oliwy. 


1. Co jest oliwą mojego życia duchowego? Czy dbam o to, by jej nie brakowało?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz