zachód słońca

zachód słońca

środa, 18 października 2023

Środa 28. Tygodnia Zwykłego, Święto św. Łukasza, Ewangelisty

    Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. (Łk 10,5).


    Święto św. Łukasza Ewangelisty zachęca nas do spojrzenia na jego dzieło, to co w sposób szczególny podkreślił, pisząc swoją Ewangelię. 

    W św. Łukaszu widzimy ewangelistę o szczególnej wrażliwości. Jego Ewangelia zawiera obraz Jezusa jako człowieka modlitwy, Mistrza pełnego miłosierdzia, bliskiego ubogim. Maryja jest dla Łukasza kobietą uważną na Słowo. Wszystkiemu towarzyszy niezwykła atmosfera: spotkanie z Tym, który jest Słowem, czyni nas bardziej ludzkimi, bardziej wrażliwymi, czyni nas ludźmi pokoju. Miłosierdzie Boga, który kocha nas bezgranicznie, przemienia nas. 

    Dzisiejsza Ewangelia podkreśla wartość pokoju. Być nosicielem pokoju, życie pełne zaangażowania w to, by być pośrednikiem Dobrej Nowiny jest najlepszym znakiem, który potwierdza autentyczność ucznia. 

    Jezus jest źródłem pokoju, a nie podziałów czy niechęci między braćmi. Pokój zaś jest owocem przyjęcia Bożego Miłosierdzia. Jezus jest obliczem tego Miłosierdzia. Nikt nie podkreślił tego tak bardzo, jak uczynił to św. Łukasz. U niego zawsze znajdujemy zaproszenie do miłosierdzia. 


Czy jestem nosicielem pokoju?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz