zachód słońca

zachód słońca

piątek, 15 maja 2015

Piątek VI Tygodnia Wielkanocy

    Jezus powiedział do swoich uczniów: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość. Kobieta, gdy rodzi, doznaje smutku, bo przyszła jej godzina. Gdy jednak urodzi dziecię, już nie pamięta o bólu z powodu radości, że się człowiek narodził na świat. Także i wy teraz doznajecie smutku (J 16, 20-22a).

     Ból i radość. Cierpienie i radość. Smutek i radość. Czy smutek może być błogosławiony? Czy radość może być zła?

      Radość fałszywa, kiedy wesołością próbuje się zamaskować rozpacz, rozgoryczenie. Radość, która się cieczy z odniesionego sukcesu, kiedy naruszona została sprawiedliwość. Radość, która oznacza naruszenie Bożych przykazań. Zła radość. 

          Błogosławiony smutek, kiedy cierpię z powodu własnych grzechów, bo oddalają mnie od Boga. Smutek, który może przynaglić mnie do pojednania. Smutek jako wyraz niezgody na niesprawiedliwość. Błogosławiony smutek. Smutek, który zamienia się w radość, bo wywołuje przemianę serca. Nawet tak wielki smutek, jak ten związany z utratą życia, może być zamieniony w radość. Tajemnica, która znana jest męczennikom...

O urządzaniu świata

Z Biblii wiadomo, że Bóg przy stworzeniu świata każdego dnia kontemplował z zadowoleniem swoje dzieło, stwierdzając lakonicznie, że wszystko jest dobre. Powiadają, że również diabeł, naturalnie na swój sposób, nie omieszkał wyrazić swego podziwu i radości, wykrzykując tuż za Stwórcą:
- Jakże ten świat jest udany!
A w myśli dopowiedział sobie: "Teraz trzeba go tylko urządzić i zaraz zniknie wszelka radość".

1. Jak reaguję na niepowodzenie innych?
2. Co jest źródłem moich radości i moich smutków?

1 komentarz:

  1. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie - powiada przysłowie. A ja rzeczy, że dzis najprawdziwszych Przyjaciół ze wszystkich przyjaciół poznasz w szczęściu i powodzeniu. Udało się coś, pogratuluje, rozraduje się moja radością i powodzeniem.
    Co smuci? Kiedy ktoś ma radochę z czyjejś biedy, niepowodzenia, nieszczęścia a nawet śmierci. To jest dopiero smutek! Jakim trzeba być substytutem człowieka, aby inni cieszyli się po śmierci takiej istoty...taka radość to dramat. Radość chyba tylko dla piekła. Albo jaka trzeba byc kukłą człowieka, aby cieszyć się ze śmierci człowieka, Np. terroryści.
    "w moim sercu mieszka Bóg" śpiewamy... Tak, mieszka. W Twoim sercu, w tamtym, w tym, w jego, w moim... Zabijanie Boga nie może cieszyć. Smuci, gdy tak jest...
    P.S.

    OdpowiedzUsuń