zachód słońca

zachód słońca

wtorek, 1 marca 2016

Wtorek III Tygodnia Wielkiego Postu

     Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami (Mt 18,21-23).

    Piotr jest wielki w swojej pokorze, ponieważ ma odwagę zapytać Jezusa, kiedy czegoś nie rozumie. To mądrość. Pytać, kiedy czegoś nie rozumiem. Często wolimy rozmawiać z innymi i dokonywać różnych interpretacji, jeżeli czegoś nie rozumiemy, zamiast zapytać wprost, jak coś należy rozumieć. Boimy się ośmieszenia, że czegoś nie rozumiemy. Mądrość jest pokorna - potrafi pytać. 

    Odpowiedź Jezusa wskazuje, że miłosierdzie nie ma granic. Bóg ma prawo do rozliczania człowieka i kieruje się sprawiedliwością. Jego sprawiedliwość objawia się w tym, że rozlicza, ale także w tym, że rozliczenie dotyka wszystkich sług. Nie ma wyjątków. Nikt nie jest lepiej lub gorzej traktowany. 

    Bóg jest również miłosierny. Sprawiedliwość ma skłonić człowieka ku miłosierdziu. Jedyna blokada dla Bożego miłosierdzia i przebaczenia znajduje się po stronie człowieka. Trzeba dojrzeć do miłosierdzia, by z niego skorzystać - dojrzeć, czyli uczyć się postawy miłosierdzia wobec bliźnich. 

1. Czy nie ma we mnie niechęci, urazy do kogoś, kto zawinił wobec mnie?
2. Czy potrafię przebaczać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz