zachód słońca

zachód słońca

poniedziałek, 2 marca 2020

Poniedziałek I Tygodnia Wielkiego Postu

    Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz! Nie będziecie kraść, nie będziecie kłamać, nie będziecie oszukiwać jeden drugiego (Kpł 19,2b.11).

   Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25,40).

   Przykazania są aktualne. Są aktualne dzisiaj, jak były aktualne wczoraj i jak będą aktualne jutro. Pod każdym z nich znajduje się podpis i znak samego Stwórcy. 

   Bóg kładzie je przed człowiekiem jako propozycję i drogowskaz. Pozwalają znaleźć właściwą drogę ku Bogu. 

   Często ulegamy złudzeniu, że przestrzeganie Bożych praw jest naszą osobistą sprawą. To jak sami żyjemy nie ma związku z innymi. 

  Jezus ukazuje inną perspektywę - jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Nasze działanie lub jego brak dotyka bliźnich i dotyka samego Boga. 

   Bóg jest Bogiem zadziwienia i niespodzianek. Jezus ukazuje owo zadziwienie końca czasów. Na sądzie każdy z nas rozpozna oblicze Jezusa w braciach i siostrach, zarówno tych, którzy spotkali się z naszą czynną miłością, jak i tych, którym tej miłości odmówiliśmy. To właśnie w nich rozpoznamy oblicze Jezusa, chociaż dziś tak trudno przychodzi nam Je zobaczyć...

1. Czy w moim rachunku sumienia jest miejsce na zaniedbania miłości?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz