zachód słońca

zachód słońca

piątek, 5 lutego 2021

Piątek 4 Tygodnia - wsp. św. Agaty

    Otóż chwila sposobna nadeszła, kiedy Herod w dzień swoich urodzin wyprawił ucztę swym dostojnikom, dowódcom wojskowym i osobom znakomitym w Galilei. Gdy córka tej Herodiady weszła i tańczyła, spodobała się Herodowi i współbiesiadnikom. Król rzekł do dziewczęcia: «Proś mię, o co chcesz, a dam ci». Natychmiast weszła z pośpiechem do króla i prosiła: «Chcę, żebyś mi zaraz dał na misie głowę Jana Chrzciciela» (Mk 6,21-22.25).


    Święta Agata, patronka dnia, wywodziła się ze znamienitego domu patrycjuszy. Przyjęła wiarę i dla wiary postanowiła zachować dziewictwo. To naraziło ją na zemstę ze strony Kwincjana, którego starania odrzuciła. Nie potrafiąc zrozumieć jej decyzji, wykorzystując czas prześladowań, najpierw postanowił ją zhańbić, zamykając w domu rozpusty, a kiedy i tam zachowała dziewictwo, została poddana torturom, a następnie została spalona. Nie wyparła się Chrystusa. 

    W jej wspomnienie myślę o innej dziewczynie, również ze znamienitego domu. O Salome, córce Herodiady. Poddana deprawacji przez własną matkę i ojczyma. 

    Widziała rozpad małżeństwa rodziców, a właściwie jego brutalne rozbicie przez brata ojca. Herod odebrał żonę, jej matkę, bratu Filipowi. Podporządkowana matce nastolatka, zamieszkuje z nią w pałacu Heroda. Docierały do niej niejeden raz głosy potępienia dla Heroda i jej matki - ich związek wywoływał powszechne zgorszenie w świecie Izraela. Wzrasta w atmosferze zgorszenia, skandalu, rozpusty i okrucieństwa. Ślepo posłuszna matce, staje się narzędziem zemsty. 

    Była nastolatką, kiedy została wystawiona na publiczny "podziw" męskiej widowni, kiedy tańczyła na urodzinach Heroda. Trudno zgadnąć co czuła i przeżywała wobec tych wszystkich spojrzeń. Tańczyła. Wykonywała to, co zasadniczo należało do kobiet pozbawionych czci. A ona miała tylko kilkanaście lat. 

    Zapłatą, o którą poprosiła, pod naciskiem matki, za swój taniec, stała się głowa Jana Chrzciciela. Trudno pogodzić ten wiek z misą, na której leży zakrwawiona głowa. 

    Herodiada - zaślepiona nienawiścią do Jana, potrafiła posłużyć się własną córką, odebrała jej godność i wrażliwość, dokonując "moralnego gwałtu" i pozbawiając czystości serca i spojrzenia.

     Człowiek wypełniony nienawiścią, zaślepiony nienawiścią, staje się potwornym zagrożeniem dla siebie, dla bliskich, dla każdego, kto pojawi się w zasięgu. Nienawiść skazała na okrutną śmierć św. Agatę, nienawiść posłużyła się nastolatką, by zabić św. Jana Chrzciciela. 


1. Co robię, kiedy w moim sercu pojawia się pragnienie odegrania się na drugim człowieku?

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz