zachód słońca

zachód słońca

środa, 24 marca 2021

Środa V Tygodnia Wielkiego Postu

    Jeżeli nasz Bóg, któremu służymy, zechce nas wybawić z rozpalonego pieca, może nas wyratować z twej ręki, królu! Jeśli zaś nie, wiedz, królu, że nie będziemy czcić twego boga, ani oddawać pokłonu złotemu posągowi, który wzniosłeś» (Dn 3,17-18).

    Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli» (J 8,31-32).


    Wczytując się w odpowiedź tych trzech młodych ludzi, odczuwa się podziw. Pełni wiary stawiają czoła władcy, który może uczynić z nimi wszystko. Wiara rodzi w nich odwagę, wolność i wierność. Nie boją się. Ufają, że ich Bóg potrafi ich uratować, ale nawet, gdyby tego nie zrobił, oni pozostaną wierni wyznawanej wierze. Potrafią śpiewać ku chwale tego Boga, któremu ufają, mimo cierpienia.

    Życie wiarą nigdy nie jest łatwe. Spotykamy się na drodze wiary z różnymi ograniczeniami i trudnościami. Jedne wynikają z naszych osobistych słabości, inne są narzucane z zewnątrz, ale zawsze powodują, że jest to droga pod górkę. Postawa tych trzech biblijnych bohaterów jest wezwaniem do stanowczości, do odwagi, do zaufania Bogu, który jest jedynym godnym naszej całkowitej uległości.

    Jezus proponuje drogę wolności. W naszym świecie jest wiele propozycji wolności. Jedne mają charakter materialistyczne, inne pod pozorem wyzwolenia czynią z ludzi jeszcze większych niewolników. 

    W duszy każdego człowieka żyje głębokie prawdziwe wyzwolenie wolności, wyzwolenia. Ewangelia jest wezwaniem do porzucenia tego wszystkiego, co nas wiąże i tworzy niezdrowe zależności, które uniemożliwiają nam życie miłością. 

    Jezus jest wolny w sposób absolutny. Jest wolny, ponieważ nic nie przeszkadza Mu w pełnieniu woli Bożej. Wobec wielu ofert wolności, jakie do nas docierają, Jezus zaprasza nas do trwania w Nim, do zachowania Jego słowa. Jeżeli Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni

    Prawda wymaga spójności życia, które rodzi się w Jezusie i stara się iść za Nim z autentycznością. Jezus oferuje nam swoją pomoc na tej drodze. Tylko ci, którzy są wolni, mogą zaoferować innym wolność. 

1. Czy w moim życiu jest spójność tego, co wyznaję z tym, jak żyję?

1 komentarz:

  1. Żyć w Prawdzie to żyć zgodnie ze swoimi wartościami. Nie jest to łatwe ale świadczy o naszej autentyczności. Taka osoba posiada wśród innych szacunek i zaufanie
    Staram się o taką spójność, wiadomo bywa różnie.

    OdpowiedzUsuń