zachód słońca

zachód słońca

sobota, 8 maja 2021

Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika


    Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? (Rz 8,35). 

Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce (J 10,11.14-15).


    Zwyciężył nad mieczem, który nie zdołał odłączyć go od miłości. Ludzka perspektywa tego wydarzenia ukazuje zwycięstwo króla, który pozbył się biskupa. Ale ten ludzki sukces władzy szybko zamienił się w klęskę, a po życiu w królewskim majestacie pozostały tylko ruiny. To biskup zamordowany przy ołtarzu okazał się zwycięzcą. 

    Życie moje oddaję za owce... Żyć tak, aby życie miało swoją wartość, aby nie było na darmo. Mieć cel. A wówczas nawet pozorna klęska zmienia się w zwycięstwo. Życie nabiera wartości, kiedy dawane jest dla innych. Wtedy nabiera wartości na życie wieczne. 

    Dziś nie potrzeba już ani miecza, ani głodu, aby porzucić owce. Tym, co oddala od Chrystusowej miłości, od życia wiecznego, jest pragnienie własnej wygody, perspektywa grubego portfela lub salda na koncie, a czasem tylko pragnienie dostosowania się do głównego nurtu czy obowiązującej mody. Po cóż się wychylać i narażać na śmieszność. 

    I tylko pozostaje nadzieja, że głos dobrego Pasterza zostanie jednak w pewnym momencie usłyszany, że Pasterz zostanie rozpoznany jako Ten, któremu zależy na owcach. 


1. Jaki jest mój obraz Jezusa Pasterza?

    

2 komentarze:

  1. Słowa Papieża Francisza z Patris corde:
    "Historia zbawienia wypełnia się „w nadziei, wbrew nadziei” (por. Rz 4, 18) poprzez nasze słabości. Zbyt często myślimy, że Bóg polega tylko na tym, co w nas dobre i zwycięskie, podczas gdy w istocie większość Jego planów jest realizowana poprzez nasze słabości i pomimo nich" -

    pozwalają mi wierzyć, żę choćby Pasterz żył jak dziany król, który się nie wychyla, to Pan Bóg prowadzi swoją trzódkę, swój Kościół mimo to.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój obraz Jezusa Pasterza: Jezus,twarz pogodna z ciepłym spojrzeniem,budzący zaufanie, silny, wysoki, w białej szacie, a na Jego ramionach owieczka (szczęśliwa i zadowolona) - obraz popularny np. na krtkach wielkanocnych. :)

    OdpowiedzUsuń