zachód słońca

zachód słońca

czwartek, 11 listopada 2021

Czwartek 32. Tygodnia Zwykłego - wsp. św. Marcina z Tours

    Bo ona piękniejsza niż słońce i wszelki gwiazdozbiór. Porównana ze światłością - uzyska pierwszeństwo, po tamtej bowiem nastaje noc, a Mądrości zło nie przemoże (Mdr 7,29-30). 

    Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest» (Łk 17,20-21).

 

    Mądrość. Tak często nazywamy mądrością nagromadzoną wiedzę zdobytą przez studia czy życiowe doświadczenie. Pierwsze czytanie ukazuje nam mądrość jako Boży dar z samego siebie dla człowieka. Ten dar zostaje na nas wylany. Ale chociaż jest darmowy, nie jest tanim darem. Potrzebuje odbiorców o pewnych cechach, odbiorców, którzy jej pragną, którzy jej szukają, proszą o nią i potrafią na nią czekać, a kiedy przychodzi, przyjmują z radością, jakby otrzymywali najcenniejszy dar. 

    Jest coś niezwykłego w Bożej mądrości. W porównaniu z pięknem i mocą słońca zwycięża mądrość. Słońce bowiem musi ustąpić miejsca nocy, a mądrość nigdy nie ulegnie mocy zła. 

    Wobec oczywistej obecności zła w tak wielu różnych formach, zła, które otacza i atakuje, trzeba zabiegać u Boga o mądrość, która pozwoli nam stawiać złu czoła. Zło bowiem nie pokona mądrości. 

    Jezus jest prawdziwym Mistrzem w udzielaniu odpowiedzi, które On uważa za właściwe w danym momencie, chociaż czasami może się wydawać, że odpowiedź rozmija się z postawionym pytaniem.  Zawsze jednak zadziwia. Trzy wskazania Jezusa z dzisiaj, na które warto zwrócić uwagę:

* Królestwo nie przyjdzie w spektakularny, widowiskowy sposób. Ważne jest zwrócenie uwagi na znaki Królestwa, które Jezus zostawia, być może niedostrzegalnych ze względu na swoją prostotę. Potrzebujemy uważnych uszu, oczu i czujnych serc, aby te znaki rozpoznawać;

* Powiedzą nam "jest tu, jest tam...Pokusa, aby dać się poprowadzić pewnym przywódcom, farbowanym liderom. I ostrzeżenie Jezusa - nie idźcie...

* Królestwo Boże jest  w was... Jak wielu chrześcijan nie potrafi zobaczyć Królestwa. To ostrzeżenie dla nas wszystkich, którzy nie potrafimy go dostrzec lub widzimy tylko to, co negatywne... Nadszedł czas, aby z całym zaangażowaniem zająć się odkrywaniem i ukazywaniem znaków Królestwa, które są wśród nas. Dziesięć minut dziennie poszukiwania tego, co dobre i piękne, rozpoznawania znaków Boga, potrafi zmienić spojrzenie, a przez to życie. 


    1. Częściej narzekam na zło czy zachwycam się dobrem?

     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz