zachód słońca

zachód słońca

wtorek, 16 listopada 2021

Święto Matki Bożej Miłosiedzia

    Z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego (Tt 3,5-6).

    W tych dniach Maryja zebrała się i z pośpiechem poszła do miasta Judy w górzystej krainie. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę (Łk 1,39-40).


Dziś kierujemy nasz wzrok ku Najświętszej Maryi Pannie, nazywając ją Matką Miłosierdzia. Od niedawna tym tytułem przyzywamy Jej orędownictwa w Litanii Loretańskiej. Tak nazywamy Ją również śpiewając antyfonę Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia…, modlitwie powstałej już w  XI wieku. 

Maryja jest ikoną Miłosierdzia. Wybór Maryi dokonany przez Boga opiera się na darmowości Bożej miłości, sprawia, że Ona staje się pełna łaski. Ojciec wlał w Nią pełnię swojego miłosierdzia ze względu na Jej Boże Macierzyństwo. 

Magnificat jest odpowiedzią Maryi na miłosierdzie Boga. On, Możny, tak wielkie rzeczy uczynił. Święte jest Jego imię! Jego Miłosierdzie przez pokolenia i pokolenia dla żyjących w Jego bojaźni. Ujął się za Izraelem, swoim sługą, aby pamiętano o Jego Miłosierdziu… Magnificat jest pieśnią wychwalającą miłosierdzie Ojca wobec całej ludzkości, a Maryja staje się znakiem tego Miłosierdzia. 

    Jak nikt inny zna tajemnicę miłosierdzia, tajemnicę, która osiąga swój szczyt na Kalwarii. Dziewica, która w tajemnicy Zwiastowania i Narodzenia Jezusa stała się Matką Boga i otworzyła bramy Miłosierdzia całej ludzkości, na Kalwarii stanie się Matką Kościoła, rozciągając swoje serce miłosierdzia na wszystkie swoje dzieci. Bizantyjski autor z VI wieku w hymnie skomponowanym na cześć Maryi mówi: Miłosiernemu przystoi Miłosierna Matka.

Ona jest Matką miłosierdzia i czułości. Maryja jest tą, która potrafi przemienić stajnię dla zwierząt w dom Jezusa, z ubogimi pieluszkami i z olbrzymią czułością– pisał papież Franciszek w Evangelii Gaudium. Jest to kobieta wrażliwa i pomocna, do której powinniśmy się modlić – jak mówi Franciszek – nową litanią: Maryjo, która zawsze przychodzisz z pośpiechem

    Maryja jest wzorem konkretnej miłości. Widzimy to nie tylko w epizodzie, gdzie z pośpiechem idzie do swojej krewnej Elżbiety, by ją wesprzeć. Widzimy to również na weselu w Kanie Galilejskiej, gdzie objawia się Jej wrażliwe i miłosierne serce – nie zatrzymuje się na biernej litości, ale przychodzi z pomocą. Nikt Jej nie mówi o problemie – sama potrafi go zobaczyć i z pośpiechem reaguje.


1. W czym doświadczam czułości Maryi?


1 komentarz:

 1. Piękne zdjęcie.
  Modlitwa św. Maksymilian Kolbe:
  Matko Boża Ostrobramska,
  nie masz na Swym ręku Dzieciątka Jezus,
  to weź mnie na swe ręce i przenieś szczęśliwie przez całe życie.

  OdpowiedzUsuń