zachód słońca

zachód słońca

wtorek, 25 stycznia 2022

Wtorek 3. Tygodnia Zwykłego - Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła

    W drodze, gdy zbliżałem się do Damaszku, nagle około południa otoczyła mnie wielka jasność z nieba. Upadłem na ziemię i posłyszałem głos, który mówił do mnie: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" "Kto jesteś, Panie?" - odpowiedziałem. Rzekł do mnie: "Ja jestem Jezus Nazarejczyk, którego ty prześladujesz" (Dz 22,6-8).


    Jedno z najbardziej spektakularnych i znanych nawróceń - nawrócenie Szawła, który stanie się Pawłem. Trzy razy ten temat będzie powracał w Dziejach Apostolskich. 

    Napisano już wiele komentarzy i rozpraw do tego nawrócenia. Można podchodzić do tego wydarzenia od bardzo różnych stron. Dzisiaj zwraca jednak moją uwagę ślepota Szawła i uzdrowienie, które staje się jego udziałem.

    Szaweł, prześladujący chrześcijan, rygorystycznie wierny w przestrzeganiu Prawa faryzeusz, nie był złym człowiekiem, był ślepcem. 

    W wyniku Bożego działania, kiedy opadają z jego oczu łuski, zaczyna widzieć i uświadamia sobie, że Jezus, który stał się jego obsesją, jest Synem Bożym, zapowiedzianym Mesjaszem. Porzuca ciemności i zaczyna kroczyć za światłem, które zobaczył u bram Damaszku. 

    Z tą samą gorliwością, z którą był wierny swojej ślepocie w prześladowaniu chrześcijan, teraz poświęca swoje życie głoszeniu Jezusa i Dobrej Nowiny o zbawieniu. Prześladowca staje się apostołem. Żyd głosi zbawienie poganom. Od bram Damaszku Paweł nie wie już, jak żyć bez Chrystusa. 

    Od bram Damaszku Paweł zrozumiał, że nie można oddzielić miłości Boga od miłości do braci. To tam usłyszał: Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz, chociaż ścigał jedynie wyznawców. Uznaje własną słabość, ale doświadcza też łaski. Przyjmuje cierpienie na wzór Jezusa i nie przestaje głosić Ewangelii, bo wie, komu uwierzył.


1. Jakie owoce przynosi w moim życiu nawrócenie? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz